Lot 2502: JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen -

Est: kr30,000 SEK - kr35,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

JOHAN BORG 1701-1770 Ungdomen och ålderdomen - allegori över människans åldrar Signerad Joh. Borg Pictor Helsingborgh. Olja på duk, 63 x 81 cm. Med påskrift: "Mein vater, weil ihr seidt die welt dürch wandert wohl, Eÿliebtt sagt mir doch, waß güts ich hoffen soll? Daß güte daß du die dir viel leicht gebildet ein wirdt nichts denn himmer...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE