Ferdinand Boberg Sold at Auction Prices

Painter, b. 1860 - d. 1946

    • Boberg, Ferdinand
      Jul. 10, 2021

      Boberg, Ferdinand

      Est: €70 - €100

      (1860 Falun - Stockholm 1946). Schloss Pierrefonds mit Verkaufsständen. Radierung auf Japanbütten 1889 bei Valadon & Co. Nachf. von Goupil, Paris 1890. 46,7 x 35,4, Blgr. 55 x 44 cm. Mit dem Monogr. u. Datum unt. li. i.d. Platte u. Randeinfall "Hellebarde" re. unt. An den re. Ecken auf Karton aufgeklebt. - Re. Ecken tls. knittrig. Selten. D

    • Boberg, Ferdinand
      May. 08, 2021

      Boberg, Ferdinand

      Est: €80 - €120

    • FERDINAND BOBERG, 1860-1946, TVÅ ST 'Kvarnen på
      May. 18, 2013

      FERDINAND BOBERG, 1860-1946, TVÅ ST 'Kvarnen på

      Est: - kr3,000

      FERDINAND BOBERG, 1860-1946, TVÅ ST 'Kvarnen på Waldemarsudde'. Signerad och daterad 1943. Blyerts och krita på papper, 20,5x17 cm. Stämplad a tergo ' För Frankrikes barn 1943'. 'Paris. Detalj av huvudportalen på notre Dame.' Signerad och daterad 1927-40. Blyerts på papper, 20x5x16,5 cm. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Ferdinand Boberg 1860-1946. Skiss för
      Mar. 26, 2012

      Ferdinand Boberg 1860-1946. Skiss för

      Est: kr1,200 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Ferdinand Boberg, Stångjärnshammaren vid Hävla
      Aug. 28, 2010

      Ferdinand Boberg, Stångjärnshammaren vid Hävla

      Ferdinand Boberg, Stångjärnshammaren vid Hävla bruk, akvarell, 18x23 cm

      Crafoord Auktioner