Tor Bjurström Sold at Auction Prices

    • Tor BJURSTRÖM (1888 - 1966)
      Jul. 04, 2020

      Tor BJURSTRÖM (1888 - 1966)

      Est: €500 - €600

      Tor BJURSTRÖM (1888 - 1966) Le Verre renversé Huile sur toile signée en bas à gauche et au dos 73,5 x 61 cm

      Côte Basque Enchères
    • Tor Bjurstrom (Swedish 1888 - 1966) Untitled Oil On Board Depicting a lake
      May. 03, 2019

      Tor Bjurstrom (Swedish 1888 - 1966) Untitled Oil On Board Depicting a lake

      Est: £20 - £30

      Tor Bjurstrom (Swedish 1888 - 1966) Untitled Oil On Board Depicting a lake scene with figures, later varnished, monogrammed 'TSB' to lower left, housed on matte gilt frame, 9 x 17 inches.

      Gerrards Auction Rooms
    • Tor Bjurström
      Aug. 27, 2013

      Tor Bjurström

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Tor Bjurström 1888-1966. "Eftermiddag". Signerad Bjurström. Olja på pannå, 58,5 x 71.

      Auktionskammare Uppsala
    • Tor Bjurström 1888-1966. Landskap med knotigt
      Jun. 12, 2013

      Tor Bjurström 1888-1966. Landskap med knotigt

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Tor Bjurström 1888-1966. Landskap med knotigt träd. Stämpelsignerad Bjurström. Olja på duk, 57 x 70. English Text: Signed with stamp. Oil on canvas, 57 x 70 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Tor Bjurström 1888-1966. Landskap. Signerad
      Jun. 12, 2013

      Tor Bjurström 1888-1966. Landskap. Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Tor Bjurström 1888-1966. Landskap. Signerad Bjurström samt signerad a tergo. Olja på duk, 65,5 x 81. English Text: Signed Bjurström. Oil on canvas, 65.5 x 81 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Bleket - en sommardag,
      Oct. 27, 2010

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Bleket - en sommardag,

      Est: kr8,000 - kr10,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Bleket - en sommardag, Tjörn Stämpelsignerad Bjurström. Olja på pannå, 73 x 60 cm. På baksidan intygad av Fredrick Bjurström och Erland Brand 1979 Fredrick Bjurströms förteckning nr 208 PROVENIENS Galerie Galax, Göteborg november 1979

      Stockholms Auktionsverket
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Skeppsholmen - Göteborg
      Oct. 27, 2010

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Skeppsholmen - Göteborg

      Est: kr15,000 - kr18,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Skeppsholmen - Göteborg Signerad Bjurström. Olja på duk, 73,5 x 60,5 cm. Frederick Bjurströms förteckning nr 26 PROVENIENS Galleri Aveny, Göteborg oktober 1982

      Stockholms Auktionsverket
    • Tor Sigurd Bjurström (Suecia, 1888 - 1966). Paisaje campirano. Inicializado. Óleo sobre tela. Dimensiones: 67 x 87 cm.
      Sep. 07, 2010

      Tor Sigurd Bjurström (Suecia, 1888 - 1966). Paisaje campirano. Inicializado. Óleo sobre tela. Dimensiones: 67 x 87 cm.

      Est: $20,000 - $25,000

      Tor Sigurd Bjurström (Suecia, 1888 - 1966). Paisaje campirano. Inicializado. Óleo sobre tela. Leyenda en la parte posterior: "…GÖTEBORG COMPRA AL ARTISTA MARZO 1933 J.M.A.T. CONSUL MEX.". Dimensiones: 67 x 87 cm.

    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Klippor Västkusten
      Oct. 29, 2009

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Klippor Västkusten

      Est: kr15,000 - kr18,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 Klippor Västkusten Signerad Bjurström. Olja på pannå, 54 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Tor Bjurström , Swedish 1888-1966 Frukter på fat (still life with fruit) oil on canvas
      May. 30, 2008

      Tor Bjurström , Swedish 1888-1966 Frukter på fat (still life with fruit) oil on canvas

      Est: £4,000 - £6,000

      signed with the artist's initials T S B lower right oil on canvas

    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 stenpiren Göteborgs hamn
      Apr. 24, 2008

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 stenpiren Göteborgs hamn

      Est: kr20,000 - kr25,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 stenpiren Göteborgs hamn signerad Bjurström. Olja på duk, 54 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 blomsterstilleben signerad
      Apr. 24, 2008

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 blomsterstilleben signerad

      Est: kr10,000 - kr15,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 blomsterstilleben signerad Bjurström. Olja på duk, 68 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 vinterlandskap signerad
      Apr. 24, 2008

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 vinterlandskap signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 vinterlandskap signerad Bjurström. Olja på duk, 90 x 74,5 cm. intygad på baksidan av Fredrick Bjurström och Nils Ryndel 1967 frederick Bjurströms förteckning nr 78 uTSTÄLLD: Konsthallen, Göteborg 1967, katalognr 104

      Stockholms Auktionsverket
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 la Déesse stämpelsignerad
      Apr. 24, 2008

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 la Déesse stämpelsignerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 la Déesse stämpelsignerad Bjurström. Olja på duk, 90 x 74,5 cm. intygad på baksidan av Fredrick Bjurström och Nils Ryndel 1967 frederick Bjurströms förteckning nr 79 uTSTÄLLD: Konsthallen, Göteborg 1967, katalognr 110 nyköpings konstförening, 1968

      Stockholms Auktionsverket
    • TOR BJURSTRÖM 1888-1966 sommarlandskap med höbalar
      Apr. 24, 2008

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 sommarlandskap med höbalar

      Est: kr30,000 - kr35,000

      TOR BJURSTRÖM 1888-1966 sommarlandskap med höbalar signerad Bjurström. Olja på duk, 65 x 81 cm. frederick Bjurströms förteckning nr 109 uTSTÄLLD: Kunstföreningen, Köpenhamn 1953, katalognr 24 konsthallen, Göteborg 1967, katalognr 83

      Stockholms Auktionsverket
    • Paintings: TOR BJURSTRÖM "Sommarlandskap, Tjörn"
      Feb. 05, 2008

      Paintings: TOR BJURSTRÖM "Sommarlandskap, Tjörn"

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Paintings: TOR BJURSTRÖM "Sommarlandskap, Tjörn" (d)

      Bukowskis
    • Paintings: TOR BJURSTRÖM Stilleben med böcker (d)
      Feb. 04, 2008

      Paintings: TOR BJURSTRÖM Stilleben med böcker (d)

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Bukowskis
    • Paintings: TOR BJURSTRÖM Stilleben med vindruvor
      Feb. 04, 2008

      Paintings: TOR BJURSTRÖM Stilleben med vindruvor

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Paintings: TOR BJURSTRÖM Stilleben med vindruvor (d)

      Bukowskis
    • TOR BJURSTROM 1888-1966 La Doesse Stompelsignerad
      Nov. 01, 2007

      TOR BJURSTROM 1888-1966 La Doesse Stompelsignerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      TOR BJURSTROM 1888-1966 La Doesse Stompelsignerad BjurstROM. Olja pa duk, 90 x 74,5 cm. Intygad a tergo av Fredrick BjurstROM och Nils Ryndel 1967 Frederick BjurstROMs forteckning nr 79 UTSToLLD: Konsthallen, GOteborg 1967, katalognr 110 NyKOpings konstforening, 1968

      Stockholms Auktionsverket
    • Tor Bjurström Stilleben med melon (d)
      Oct. 30, 2007

      Tor Bjurström Stilleben med melon (d)

      Bukowskis