Carl Johan Billmark Sold at Auction Prices

Lithographer, Painter

      • Carl Johan Billmark, 1804-1870, Florence, Hand Colored Engraving
        Oct. 24, 2024

        Carl Johan Billmark, 1804-1870, Florence, Hand Colored Engraving

        Est: $50 - $500

        Carl Johan Billmark 1804-1870 Florence Hand Colored Engraving Together with an engraving of Mexico. 2 pieces

        Nye & Company
        Mar. 30, 2023

        Est: €100 - €150

        (Stoccolma 1804 - Parigi 1870) Golfe de Naples colored lithograph 282x418 mm. (slight defects) IT Golfe de Naples litografia colorata mm 282x418 (lievi difetti)

        Il Ponte Auction House
      • CARL JOHAN BILLMARK 'CÖLN' (UM 1840)
        Sep. 08, 2022

        CARL JOHAN BILLMARK 'CÖLN' (UM 1840)

        Est: €200 - €400

        CARL JOHAN BILLMARK 1804 Stockholm - 1870 Paris 'CÖLN' (UM 1840) Lithografie auf Papier. SM 21 x 27 cm (R. 41 x 46 cm). Unten Mitte betitelt 'Cöln', unten rechts in der Platte bez. 'Lith. de Lemercier à Paris', unten links in der Platte bez. 'C. J. Billmark del.'. Gebräunt. Im Passepartout und hinter Glas gerahmt (ungeöffnet). Provenienz: Antiquariat Braun & Schmidt, Wuppertal; Rheinische Privatsammlung.

      • Deutschland - Rheinland - Billmark, Carl Johan
        Nov. 19, 2020

        Deutschland - Rheinland - Billmark, Carl Johan

        Est: €200 - €300

        Deutschland - Rheinland - Billmark, Carl Johan Rhenströmmen från Cöln till Maynz. Mit illustriertem lithographischen Titelblatt und 20 lithographischen Ansichten von Lemercier nach Billmark. Stockholm, Hörbergska, 1837. 32 S. 35 x 27 cm. Halbleder der Zeit mit geprägtem Rückentitel und Rückenvergoldung (Rücken neu auf Leder aufgezogen, Deckel mit Schabstellen). Schmitt 21: "Wohl einzige illustrierte Rheinbeschreibung schwedischer Herkunft vor der Jahrhundertmitte". - Enthält Ansichten von Köln, Drachenfels, Ehrenbreitstein, Koblenz, St. Goar, Rheinstein, Bingen, Mainz etc. - Vereinzelt gering fleckig. VAT: *

      • Billmark, Carl Johan: Sverige interiör exteriör
        Oct. 13, 2016

        Billmark, Carl Johan: Sverige interiör exteriör

        Est: €300 - €450

        Billmark, (Carl Johan). Sverige interiör exteriör. Gripsholm. Inhalt und 12 chromolithographische Tafeln. 56 x 39,5 cm. Illustrierter OHleinenband (fleckig und berieben, Kanten etwas bestoßen; illustrierte OBroschur eingebunden). Stockholm, Levertin und Sjöstedt, (um 1860). Erste Ausgabe der Bildmonographie über Schloss Gripsholm, westlich von Stockholm am See Mälaren gelegen, das im Jahr 1537 von Gustav I. Wasa erbaut und spätestens seit Tucholskys gleichnamigem Roman in Deutschland bekannt wurde. Die anderen Teile der dreibändigen Folge behandeln Uppsala sowie das Schloss Skokloster. – Etwas stockfleckig. Innengelenke sauber verstärkt.

      • BILLMARK, CARL JOHAN.
        Jun. 11, 2016

        BILLMARK, CARL JOHAN.

        Est: - kr3,000

        BILLMARK, CARL JOHAN. Akvarell-Lithographier och Tontryck. Teckningar efter naturen. Gripsholm. Med 12 akvarell-litografier. /12 water color lithographs. Levertin & Sj?astredt, Stockholm. Printed by Lemercier, Paris. No date, (1853). Large folio (560 x 405 mm.) in slightly worn and spotted clothbacked printed boards. (Actually the cover for the Stockholm set). With titlepage and 12 loose watercolor lithographs, as issued. One margin below with a closed tear. Wide margins. Very few and small marginal spots. A fine copy.

        Crafoord Auktioner
      • BILLMARK, CARL JOHAN.
        Jun. 11, 2016

        BILLMARK, CARL JOHAN.

        Est: - kr3,000

        BILLMARK, CARL JOHAN. Akvarell-Lithographier och Tontryck. Teckningar efter naturen. Skokloster. Med 12 akvarell-lithograhier. With 12 water color lithographs. Levertin & Sj?stedt, Stockholm, no date. Printed by Lemercier in Paris. (1861-64.) Large folio (560 x 405 mm.) in sligtly worn and spotted clothbacked printed boards. With titlepage and 12 loose color lithographs. Wide margins. Some margins mildly foxed not concerning the images.

        Crafoord Auktioner
      • PANORAMA DE STOCKHOLM BY BILLMARK, CIRCA 1850
        Dec. 12, 2015

        PANORAMA DE STOCKHOLM BY BILLMARK, CIRCA 1850

        PANORAMA DE STOCKHOLM BY BILLMARK, CIRCA 1850 BILLMARK, Carl Johan (1804-1870) PANORAMA DE STOCKHOLM Stockholm: J. C. Hedbom c. 1850. 230 x 310 mm (unfolded: 2140 x 280 mm.), 16 pages. Description of Stockholm by Felix Droinet, with a lithographed panorama on five sheets conjoined

        Shapiro Auctions LLC
      • [ Books ]
        Mar. 30, 2012

        [ Books ]

        Est: - kr4,000

        Billmark, Carl Johan (1804-1870). Teckningsblock med 21 blyertsteckningar i original av Carl Johan Billmark. Utan år, utan ort. Mitten av 1800-talet (?). Teckningsblock (173 mm. x 232 mm.) med marmorerade pärmar. Sliten rygg. Innehåller 21 originalteckningar i blyerts varav de flesta signerade Billmark eller B-K. Ett par teckningar i inledningen skissartade, de övriga mer kompletta arbeten. Flera landskapsstudier. Billmark gav bland mycket annat ut verket 'Etyder för landskapstecknare.' Flera av de resterande sidorna med enkla handskrivna minneshälsningar. Carl Johan Billmark var Sveriges mest framstående litograf samt tecknare huvudsakligen verksam i Paris. Han gav Han avled under oklara omständigheter under kommunardupproret 1870 i Paris

        Crafoord Auktioner
      • Carl Johan Billmark 1804-1870. Scener från
        Mar. 26, 2012

        Carl Johan Billmark 1804-1870. Scener från

        Est: kr1,000 - kr1,200

        Auktionskammare Uppsala
      • Carl Johan Billmark 1804-1870. Efter. Två grafiska
        Jan. 25, 2010

        Carl Johan Billmark 1804-1870. Efter. Två grafiska

        Est: kr600 - kr800

        Carl Johan Billmark 1804-1870. Efter. Två grafiska blad med motiv från Uppsala och Gripsholm, varierande storlekar. Smärre skador.

        Auktionskammare Uppsala
      • Carl Johan Billmark 1804-1870. Kopparstick. 5 st.
        Jan. 28, 2008

        Carl Johan Billmark 1804-1870. Kopparstick. 5 st.

        Est: - kr1,000

        Carl Johan Billmark 1804-1870. Kopparstick. 5 st. Interiorer fran Skokloster.

        Auktionskammare Uppsala