Lot 37: [ Books ]

Est: kr0 SEK - kr4,000 SEKSold:
Crafoord AuktionerLund, SwedenMarch 30, 2012

Billmark, Carl Johan (1804-1870). Teckningsblock med 21 blyertsteckningar i original av Carl Johan Billmark. Utan år, utan ort. Mitten av 1800-talet (?). Teckningsblock (173 mm. x 232 mm.) med marmorerade pärmar. Sliten rygg. Innehåller 21 originalteckningar i blyerts varav de flesta signerade Billmark eller B-K. Ett par teckningar i inledningen skissartade, de övriga mer kompletta arbeten. Flera landskapsstudier. Billmark gav bland mycket annat ut verket 'Etyder för landskapstecknare.' Flera av de resterande sidorna med enkla handskrivna minneshälsningar. Carl Johan Billmark var Sveriges mest framstående litograf samt tecknare huvudsakligen verksam i Paris. Han gav Han avled under oklara omständigheter under kommunardupproret 1870 i Paris

Bokauktion

Crafoord Auktioner
March 30, 2012, 07:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE