Barbro Bäckström Sold at Auction Prices

    • Barbro Bäckström, Untitled, Aluminum Sculpture, 1965
      Oct. 20, 2016

      Barbro Bäckström, Untitled, Aluminum Sculpture, 1965

      Est: €850 - €1,105

      Cast aluminum on wooden base Barbro Bäckström (1939-1990) - Swedish sculptor and painter With the engraved monogram ‘BB’ and the date ‘65’ on the reverse Dimensions of the sculpture: 19 x 21.5 x 6.5 cm; dimensions of the base: 5.8 x 20.5 x 5.7 cm Provenance: Private collection, Sweden Condition: The aluminum cast bears occasional small scratches and bumps. The black painted base displays some scuffing to the corners and edges. The overall condition is good. Barbro Bäckström (1939-1990) Born in Stockholm, Barbro Bäckström studied at the local Art Academy. She is well known for her sculptures of the human body. In 1965 she exhibited her works for the first time in an exhibition at the gallery Atheneum in Lund. Works by Bäckström can be found in various public sites, including Malmö and Lund. (fea) Shipping costs excl. statutory VAT and plus 2,5% (+VAT) shipping insurance. Auctionata charges the resale rights tax pursuant to Section 26 of the German Copyright Act (UrhG) towards the buyer in case of the sale of an original work of art or photography prior to 70 years having lapsed since the death of their creator. Therefore, Auctionata charges when purchasing a good – if a protection as an original work of art or photography is given – starting from a hammer price of EUR 400 an additional amount, which is calculated according to Section 26 (2) German Copyright Act (UrhG) and which does not exceed the amount of EUR 12,500. You can find more information about resale rights tax in Auctionata´s table of fees and T&C.

      Auctionata Paddle8 AG
    • SKULPTUR Relief i formad plåt, provtryck Piura -
      May. 11, 2013

      SKULPTUR Relief i formad plåt, provtryck Piura -

      SKULPTUR Relief i formad plåt, provtryck Piura - barnahänder Formgivare Barbro Bäckström (1939-1990) Signerad BB -78 Höjd 24, bredd 28.5 cm Baksidan med limrester från tidigare montering 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • SKULPTUR Relief i formad plåt 47/115 Piura -
      May. 11, 2013

      SKULPTUR Relief i formad plåt 47/115 Piura -

      SKULPTUR Relief i formad plåt 47/115 Piura - barnahänder Formgivare Barbro Bäckström (1939-1990) Signerad BB -78 Höjd 24, bredd 28.5 cm Baksidan med limrester från tidigare montering 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990. "'Piura'. Mässing.
      Dec. 01, 2012

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990. "'Piura'. Mässing.

      Est: - kr3,000

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990. "'Piura'. Mässing. Monogramsignerad BB 606/650 och daterad -78. 23,5x28,5. Monterad på svart träplatta. (D)."

      Crafoord Auktioner
    • Barbro Bäckström, Piura - barnahänder
      May. 22, 2012

      Barbro Bäckström, Piura - barnahänder

      Est: kr18,000 - kr20,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Piura - barnahänder Signerad och daterad BB -78, provtryck. Formad plåt, 24 x 28,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Occi'. Brons
      May. 05, 2012

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Occi'. Brons

      Est: - kr670

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Occi'. Brons patinerad med svavellever. Intyg från Holger Bäckström numrerat 1/20 och datering 80. Höjd 32 cm. (D).

      Crafoord Auktioner
    • BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Formad
      Nov. 15, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Formad

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Signerad
      Nov. 15, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Kropp, Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Till Rosa och
      Nov. 15, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM, 1939-1990, Till Rosa och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Objekt Signerad,
      May. 05, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Objekt Signerad,

      Est: kr15,000 - kr18,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Objekt Signerad, daterad och numrerad BB/HB 1989, 1/6. Patinerad brons, höjd 22,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Vattenresan II
      May. 05, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Vattenresan II

      Est: kr12,000 - kr15,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Vattenresan II Signerad, daterad och numrerad BB/HB 1984, 3/8. Patinerad brons, höjd 16 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Utan titel Signerad och
      May. 05, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Utan titel Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Utan titel Signerad och daterad Barbro Bäckström 1979. Formad järnduk med gips, höjd 21,5, 8 x 23,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund Galleri Wallner, Malmö Carl Hessel Collection, Schweiz

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Tim Rosa och Svalan
      May. 05, 2011

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Tim Rosa och Svalan

      Est: kr150,000 - kr175,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Tim Rosa och Svalan Signerad och daterad Barbro Bäckström 1985. Formad järnduk, 24 x 37 cm, monterad i vitmålad träram, 47,5 x 58 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären, 1985

      Stockholms Auktionsverket
    • BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Tripple rygg'.
      Nov. 20, 2010

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Tripple rygg'.

      Est: - kr1,300

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Tripple rygg'. Grönpatinerad brons. Signerad BB/HB (Barbro Bäckström / Holger Bäckström) 1/8 1972. Höjd 20, längd 31 cm. (D).

      Crafoord Auktioner
    • D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Två torser Signerad
      May. 03, 2010

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Två torser Signerad

      Est: kr200,000 - kr250,000

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Två torser Signerad och daterad Barbro Bäckström -80. Formad järnduk monterad på akrylglas, 41,5 x 45 cm. På 1960-talet börjar Barbro Bäckström att teckna kroki i metallnät och med detta blir den formade järnduken hennes alldeles speciella och unika kännetecken. Den tunna duken får linjerna och valörerna att s...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad
      May. 03, 2010

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad

      Est: kr10,000 - kr15,000

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad och daterad Barbro Bäckström 1989. Blandteknik på ritfilm, 120 x 14,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Piura - barnahänder
      May. 03, 2010

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Piura - barnahänder

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Piura - barnahänder Signerad, daterad och numrerad BB 78, 64/115. Formad plåt, 24 x 28,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Barbro Bäckström, relief, Piura, mässing, dat
      Jan. 30, 2010

      Barbro Bäckström, relief, Piura, mässing, dat

      Barbro Bäckström, relief, Piura, mässing, dat 1978, 24x28.

      Crafoord Auktioner
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Avstannad rörelse
      Oct. 27, 2009

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Avstannad rörelse

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Avstannad rörelse framåt Signerad och daterad BB -66. Aluminium, 17 x 18 cm, höjd med svart träsockel 22 cm. Edition 100 Numreringen överstruken av konstnären PROVENIENS: Gåva från konstnären till hennes mor, därefter i arv till nuvarande ägare Sale room notice Verkets titel skall vara: "Avstannad rörelse framåt". The title should be: "Avstannad rörelse framåt".

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad och
      Oct. 27, 2009

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad och

      Est: kr15,000 - kr20,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Purbach Signerad och daterad Barbro Bäckström 1989. Blandteknik på ritfilm, 120 x 14,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Farkost Patinerad
      Oct. 27, 2009

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Farkost Patinerad

      Est: kr30,000 - kr40,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Farkost Patinerad brons. Höjd 22, längd 100 cm. Utförd 1989 Ett exemplar i Malmö Konstmuseum, Barbro och Holger Bäckströms donation PROVENIENS Anders Tornberg Gallery, Lund LITTERATUR Tomrum Barbro Bäckström, Malmö Konstmuseum 1999, jämför plansch sidorna 176-177

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Eclipse Formad järnduk
      Oct. 27, 2009

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Eclipse Formad järnduk

      Est: kr400,000 - kr500,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Eclipse Formad järnduk fäst i en kvadratisk metallram, höjd 200, 60 x 60 cm. Utförd 1989 PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund Eclipse (solförmörkelse) blev avsiktligen den då svårt cancersjuka Barbro Bäckströms absoluta sista verk, hennes avsked till sin månghövdade publik. Eclipse utgörs av en avlå...

      Stockholms Auktionsverket
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Hand Signerad och
      Oct. 27, 2009

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Hand Signerad och

      Est: kr50,000 - kr75,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Hand Signerad och daterad Barbro Bäckström 1977. Formad järnduk, 127 x 90 cm. PROVENIENS: Hylteberga Galleri, Skurup

      Stockholms Auktionsverket
    • BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Landskapsfragment'.
      Apr. 25, 2009

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Landskapsfragment'.

      Est: - kr3,000

      BÄCKSTRÖM, BARBRO, 1939-1990 'Landskapsfragment'. Tusch på papper. Signerad och daterad 1981. 47,5x38. (D).

      Crafoord Auktioner
    • BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Ett kärlekspar Signerad
      Oct. 31, 2008

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Ett kärlekspar Signerad

      Est: kr400,000 - kr500,000

      BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Ett kärlekspar Signerad och daterad Barbro Bäckström 1983. Formad järnduk, 100 x 100 cm. Upphängd i järnställning, 110 x 100 x 30 cm. Barbro Bäckström började med fragment och slutade med fragment. Under 1960-talet formade hon just dessa fragment, i brons eller aluminium, ofta vågor och deras rörelser, de...

      Stockholms Auktionsverket