Lot 448: BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Avstannad rörelse

Est: kr10,000 SEK - kr12,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 27, 2009

BARBRO BÄCKSTRÖM 1939-1990 Avstannad rörelse framåt Signerad och daterad BB -66. Aluminium, 17 x 18 cm, höjd med svart träsockel 22 cm. Edition 100 Numreringen överstruken av konstnären PROVENIENS: Gåva från konstnären till hennes mor, därefter i arv till nuvarande ägare Sale room notice Verkets titel skall vara: "Avstannad rörelse framåt". The title should be: "Avstannad rörelse framåt".

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 27, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE