Jonas Åkerström Sold at Auction Prices

    • Jonas Akerström (attr.)
      Dec. 19, 2023

      Jonas Akerström (attr.)

      Est: €4,000 - €6,000

      Eros and Psyche oil on canvas, cm. 75.5x63.5

      Bolli & Romiti s.r.l
    • Jonas Åkerström (Rogsta Socken 1759-1795 Rome) - Vulcan surprising Venus and Mars (recto); figure studies (verso)
      Jan. 31, 2019

      Jonas Åkerström (Rogsta Socken 1759-1795 Rome) - Vulcan surprising Venus and Mars (recto); figure studies (verso)

      Est: $5,000 - $7,000

      Jonas Åkerström (Rogsta Socken 1759-1795 Rome) Vulcan surprising Venus and Mars (recto); figure studies (verso) pen and brown ink, brown and grey wash heightened with white gouache (recto); black chalk (verso) 11 ¼ x 16 7/8 in. (28.5 x 43 cm)

    • Jonas Åkerström 1759-1795 Venus och Amor. Signerad
      Jun. 13, 2013

      Jonas Åkerström 1759-1795 Venus och Amor. Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Jonas Åkerström 1759-1795 Venus och Amor. Signerad a tergo Åkerström pinxit. Olja på pannå, 31,5 x 24 Signed a tergo Åkerström pinxit. Oil on panel, 31.5 x 24 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Jonas Åkerström, Horatius systermord JONAS
      Dec. 05, 2012

      Jonas Åkerström, Horatius systermord JONAS

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Jonas Åkerström, Horatius systermord JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Horatius systermord Inskriberad på baksidan 'af Jonas Åkerström, 1787' samt "Horatius segrade på 3 curatier från Alba, som Livius berättar". Olja ...

      Stockholms Auktionsverket
    • REGENTLÄNGD, 13 st, tillskrivna Jonas Åkerström
      Dec. 09, 2010

      REGENTLÄNGD, 13 st, tillskrivna Jonas Åkerström

      Est: kr150,000 - kr175,000

      REGENTLÄNGD, 13 st, tillskrivna Jonas Åkerström (1759-1795), omfattar samtliga regenter från Gustav Vasa till Karl XII samt Fredrik I till Adolf Fredrik och hans hustru Lovisa Ulrika, olja på glas infattade i samtida bronserade ramar, 22 x 15 cm; två glas med sprickor, smärre skador PROVENIENS: Jäders Bruks herrgård, Arboga socken, Västmanlands ...

      Stockholms Auktionsverket
    • JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Europa och tjuren
      May. 28, 2009

      JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Europa och tjuren

      Est: kr3,000 - kr4,000

      JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Europa och tjuren Laverad pennteckning på papper, 23 x 34,5 cm. PROVENIENS: Professor Anderssons samling Christian Hammer Collection nr 5160 Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Moselius

      Stockholms Auktionsverket
    • JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Korsnedtagningen Laverad
      May. 28, 2009

      JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Korsnedtagningen Laverad

      Est: kr3,000 - kr4,000

      JONAS ÅKERSTRÖM 1759-1795 Korsnedtagningen Laverad pennteckning på papper, 27,5 x 32 cm. PROVENIENS: Professor Anderssons samling Christian Hammer Collection nr 5135 Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistoriker Carl David Moselius

      Stockholms Auktionsverket