Lot 3077: REGENTLÄNGD, 13 st, tillskrivna Jonas Åkerström

Est: kr150,000 SEK - kr175,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 09, 2010

REGENTLÄNGD, 13 st, tillskrivna Jonas Åkerström (1759-1795), omfattar samtliga regenter från Gustav Vasa till Karl XII samt Fredrik I till Adolf Fredrik och hans hustru Lovisa Ulrika, olja på glas infattade i samtida bronserade ramar, 22 x 15 cm; två glas med sprickor, smärre skador PROVENIENS: Jäders Bruks herrgård, Arboga socken, Västmanlands ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 09, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE