Lot 776: TORSTEN JOVINGE 1898-1936 Stella Signerad Jovinge.

Est: kr150,000 SEK - kr175,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenApril 13, 2011

TORSTEN JOVINGE 1898-1936 Stella Signerad Jovinge. Olja på duk, 41,5 x 33 cm. Utförd omkring 1930 PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2000, katalognr 481 Stella, ett porträtt? En symbolisk bild eller en komposition med ett ansikte? Eller kanske bara en konstnärs egensinniga sätt att måla en flicka, en älsk...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
April 13, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE