Lot 40: STRENG, JOHAN, JOACHIM, 1703-1763 Porträtt av

Est: kr0 SEK - kr0 SEKSold:
Crafoord AuktionerLund, SwedenApril 26, 2008

STRENG, JOHAN, JOACHIM, 1703-1763 Porträtt av Biskopen Pehr Skyllberg i Skara (1669-1743, Biskop 1736) och hans hustru Margareta Carlsdotter. Signerade á tergo mannen målad af Streng och hustrun Joh. Streng Pnx 1733. Duk, 74x59. Fuktskador. Kvinnoporträttet med färgbortfall. Proveniens: Familjen af Forselles, Ekensbergs säteri, Enhörna. Skyllberg var i sin barndom nära att bli dödad av en genom ett åskslag nedstörtad skorsten, under vars grus han framgrävdes av föräldrarna. 12000 (€1,280)

Kvalitetsuktion

Crafoord Auktioner
April 26, 2008, 12:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE