Lot 2141: STIG BLOMBERG 1901-1970 Blanceflor flickhuvud ur

Est: kr8,000 SEK - kr10,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

STIG BLOMBERG 1901-1970 Blanceflor flickhuvud ur Flores och Blanceflor Signerad och numrerad Stig Blomberg 8/16. Guldpatinerad brons, höjd 24, med stensockel 33 cm. Gjutarmärkt Herman Bergman Fud. Flores och Blanzeflor var ett älskande par i en byzantinsk saga i fransk medeltidsdräkt. De växte upp tillsammans och blev förälskade. ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE