Lot 201: SIMMLER Józef (1823-1868) - Zgon królowej Barbary Radziwiłłówney. Litografia wydana jako premia dla

Est: zł0 PLN - zł450 PLNSold:
Antykwariat WojtowiczKrakow, PolandApril 18, 2015

SIMMLER Józef (1823-1868) - Zgon królowej Barbary Radziwiłłówney. Litografia wydana jako premia dla członków Tow. Zachęty Sztuk Pięknych. Warszawa (ok. 1862). Format 45,5 × 58,5 cm (plansza 53,0 × 64,5 cm). Replika litograficzna najsłynniejszego obrazu Józefa Simmlera, namalowanego w 1860 r. Dzieło pokazane publicznie, zyskało niebywałą popularność i było uznawane przez część krytyki za najwybitniejszy polski obraz. Zważywszy na entuzjastyczne oceny oraz powszechne poruszenie patriotyczne, jakie wywołał zarówno poziomem artystycznym, jak i romantyczną legendą o tragicznej miłości króla Zygmunta II Augusta do Barbary Radziwiłłówny, „Zachęta" wykupiła obraz z rąk prywatnego właściciela, by stał się własnością Narodu. Wśród licznych reprodukcji i kopiii, jakie wykonywano, największą i najbardziej efektowną repliką dzieła jest niniejsza litografia, odbita jako doroczna „premia" dla członków TZSP. Egzemplarz po fachowej konserwacji. Stan b. dobry.

40 Auction. Books, Manuscripts, Maps & Prints

Antykwariat Wojtowicz
April 18, 2015, 11:00 AM CET

Dom Polonii Rynek Glowny 14, Krakow, 31-008, PL