Lot 281: [ PRINTS ]

Est: kr5,000 SEK - kr7,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 16, 2011

SAMLING GRAFIK Frankrike 1910-tal Les horreurs de la guerre Samling omfattande ca 110 oramade blad huvudsakligen tryckta i litografi med motiv från första världskriget. Omfattar bl a konstärerna: Théophile Alexandre Steinlen (1859-1923) (5), Abel Jules Faivre (1867-1945) (32), Georges Fraipont (1873-1912) (3), Louis Raemakers (1869-1956) (...

Prints

Stockholms Auktionsverket
June 16, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE