Lot 3318: MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade Viertel, varav

Est: kr10,000 SEK - kr12,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 27, 2011

MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, signerade Viertel, varav en otydligt daterad fec 180? (Johan Carl Fredrik V., Danmark 1772-1834), porträtt av friherre Alexander Gustaf Adelswärd (1783-1855) och hans maka Sofia Maria af Sandeberg (1787-1843), gouache på elfenben, monterad i mässingsramar, tondo 6 cm, inklusive ramar tondo 7 cm; ett porträtt något buckligt...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 27, 2011, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE