Lot 2701: MINIATYRMaLNING, signerad och daterad J. Vernet

Est: kr8,000 SEK - kr10,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 30, 2007

MINIATYRMaLNING, signerad och daterad J. Vernet 1830 (Jules V., Frankrike 1792-1843), barnportratt frestllande kejsar Napoleon I:s son Franz Joseph Karl Bonaparte (1811-1832) ven kallad kungen av Rom, gouache pa elfenben , oval 4 x 3,5 cm, monterad i mssing och svart ytterram, totalt 9,5 x 8,5 cm.

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 30, 2007, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE