Lot 1408: JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981,

Est: kr100,000 SEK - kr120,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 05, 2011

JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad 29/100 Jonas Bohlin, höjd 90 cm
HISTORIK: Denna stol kom att tillverkas i 100 numrerade exemplar, 10 EA exemplar, 10 HC exemplar, 11 provexemplar samt 3 övriga exemplar.Totalt tillverkades 134 stolar.

Contemporary

Stockholms Auktionsverket
May 05, 2011, 02:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE