Lot 2376: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk

Est: kr400,000 SEK - kr500,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk fäst på pannå, 36 x 61 cm. PROVENIENS Mästerlotsen S. Hafström, Sandhamn LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli, del II, SAK 1941, nr 89 Ivan Aguéli var den kosmopolitiske sökaren som rörde sig fritt över hela världen, ständigt på jakt efter nya intryck och upptäckter. En outs...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE