Lot 2487: ILYA NIKOLAEVICH ZANKOVSKY Ryssland 1832-1919

Est: kr30,000 SEK - kr40,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 28, 2009

ILYA NIKOLAEVICH ZANKOVSKY Ryssland 1832-1919 Bergsmassiv i Kaukasien Signerad. Olja på duk, 41 x 29 cm. Signed. Oil on canvas. PROVENIENS Målningen inköpt i St Petersburg under 1920-talet av dåvarande direktören för NK-verkstäder Olle Olsson, målningen kom till Sverige i slutet av 1920-talet och har sedan dess varit i familjens ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE