Lot 565: [ GLASS ]

Est: kr25,000 SEK - kr30,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenApril 12, 2011

ALF WALLANDER, vas, Reijmyre 1908, överfång i rött och vitt, slipad och etsad dekor av sjöstjärnor och tång, signerad DESSIN ALF WALLANDER 08 AE BOMAN REIJMYRE No 175 UNIK (bearbetad av Axel Enoch B.), höjd 35,5 cm PROVENIENS: Moderna, Beijers Auktioner, våren 1988 samt Birgitta Crafoord Collection

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
April 12, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE