Lot 1992: ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sittande svartklädd dam

Est: kr200,000 SEK - kr250,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 03, 2010

ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sittande svartklädd dam Olja på pannå, 32,5 x 24 cm. Utförd i Paris 1881 förmodligen samma modell som i målningen Konvalescens (Göteborgs Konstmuseum) PROVENIENS Fru Loo Osterman Nordén Auktioner, maj 1999 UTSTÄLLD Ernst Josephson Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951 LITTER...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 03, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE