Lot 2307: ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Roches Louvigny, Il de

Est: kr250,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Roches Louvigny, Il de Bréhat Signerad Ernst Josephson. Olja på pannå, 26 x 35 cm. Utförd 1887
PROVENIENS: World House Galleries, New York Collection Sten Lindeberg, Stockholm Likt den samtida Edvard Munch kantades Ernst Josephsons mentala hälsa av upprepade neuroser. Under en skogspromenad i Norge 187...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE