Lot 2242: ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av man i scarf

Est: kr150,000 SEK - kr200,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av man i scarf och stråhatt Signerad och daterad Ernst Josephson oct 1871. Olja på duk, 73 x 59 cm. PROVENIENS Fru Edla Larsson, Uppsala Auktion, Christie´s, Scandinavian Sale, London 1989, nr 282 UTSTÄLLD Ernst Josephson, Målningar ur privata samlingar, Galerie S:t Lucas, Stockholm 1942, ... Ändring/Sale room notice Porträttet föreställer möjligtvis en av Ernst Josephsons farbröder; musikdirektören Jakob Axel Josephson (1818-1880), musikhandlaren Eduard Ephraim Josephson (1825-1882) eller fotografen Martin Meyer Josephson (1821-1885). Jfr. illustration 1 (foto): Jakob Axel Josephson (1818-1880) Kungliga biblioteket. Jfr. illustration 2 (foto): Ludwig Josephson (1852-1899) Kungliga Biblioteket.

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE