Lot 2100: ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin

Est: kr300,000 SEK - kr400,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 29, 2007

ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin Mansdotter Signerad Ernst Josephson. Akvarell/tusch, 34,5 x 21 cm. Pa 1760-talet papekade en fransk konstknnare att han vrderade teckningarna av de stora mstarna langt hgre n deras malningar. Teckningen betraktades ju i regel som det frsta utkastet till en id‚ och han ansag att det enda...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 29, 2007, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE