Lot 112: Dahlberg, Erik (1625-1703). Suecia Antiqua et

Est: kr0 SEK - kr20,000 SEKSold:
Crafoord AuktionerLund, SwedenApril 07, 2011

Dahlberg, Erik (1625-1703). Suecia Antiqua et Hodierna. Tomus I-III + Index. Stockholm, (1661-1715). Tvär-folio i ett senare välbundet brunt skinnband. Guldlinjerad rygg med förgylld titeltext. Stänkta snitt. Första delen med 150 graverade planscher, andra delen med 76 graverade planscher och tredje delen med 127 graverade planscher. I slutet inbundet ett Index över plancherna: 13 sid. (I). Ett stort antal planscher med små och stora fläckar, många marginaler solkiga och med lagningar. Flera planscher uniformt bruntonade. En del av de uppklistrade planscherna kort skurna. Ändå ett hyggligt exemplar av detta den svenska stormaktstidens mest prestigefyllda verk och det mest betydande svenska topografiska verket genom alla tider. Oblong-folio in a later full leather binding with gilt lettered spine and splashed edges. Including titles with 150 + 76 + 127 engraved b-w plates of which many are folded. In the end an Index of 13 pp. Many plates with ugly spots and soiled margins. A number of plates uniformly browned. Several plates with repaired margins. A few of the mounted plates a bit short cut in margins. However a fair copy of this the most prestigious work from the Swedish great power period - the most important topogrphical Swedish work ever.

Book Auction

Crafoord Auktioner
April 07, 2011, 04:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE