Lot 1031: D - THORWALD ALEF 1896-1974 Thalia Signerad

Est: kr20,000 SEK - kr25,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 06, 2010

D - THORWALD ALEF 1896-1974 Thalia Signerad Thorwald Alef. Polerad och patinerad brons, höjd 97 cm. Gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue Utförd på 1960-talet PROVENIENS: Sterbhuset efter konstnärens hustru Margit Alef Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, 31 maj 2006, katalognr 2302

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
May 06, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE