Lot 240: D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och

Est: kr50,000 SEK - kr60,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 03, 2010

D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1986-87. Blandteknik på trä, 165,5 x 59,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund UTSTÄLLD: Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 190 LITTERATUR: Douglas Feuk: Måla sitt liv - En essä om Jan Håfströms konst, Malmö 1989, avbildad i interiör s...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
May 03, 2010, 05:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE