Lot 267: D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare 1

Est: kr250,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 03, 2010

D - BIRGIT BROMS 1924-2008 Skridskoåkare 1 Signerad B. Broms. Olja på duk, 81 x 96 cm. Motivet med skridskoåkare sysselsatte Birgit Broms sedan slutet av 1960-talet. Hon stod vid sidan av Kungsträdgårdens isbana i Stockholm och sökte teckna åkarna lite i Brueghels anda. Men det blev ingen fart, ingen rörelse. Först när hon så småningom skil...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
May 03, 2010, 05:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE