Lot 2681: BONAD, Femsjgruppen, Per Svensson i Duvhult

Est: kr8,000 SEK - kr10,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 30, 2007

BONAD, Femsjgruppen, Per Svensson i Duvhult (1787-1862), Vstbo hrad, Smaland, motiv frestllande De vise mnnens ritt till Jerusalem och deras tillbedjan av Jesusbarnet, malad pa vv, 74 x 324; smrre slitage och skador, a tergo mrkt 25, uppfodrad pa vv PROVENIENS: Anette och Zea Anders‚ns samlingar UTSTALLD: Sydsvenskt bygdemaleri,... Not allowed for export

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 30, 2007, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE