Lot 1598: BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad BB.

Est: kr250,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 05, 2011

BIRGIT BROMS 1924-2009 Skridskoåkare Signerad BB. Olja på duk, 135 x 122 cm. Utförd 2007 Genom åren har vi lärt känna Birgit Broms skridskoåkare som med kraft far fram över duken. Vart är de på väg och vad tänker de på? Det är inte frågor som intresserade henne, utan i stället fascinerades hon av farten och kompositionen i bilden. Ef...

Contemporary

Stockholms Auktionsverket
May 05, 2011, 02:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE