Lot 2089: ALLAN ÖSTERLIND 1855-1938 Råttfångaren från Hameln

Est: kr1,050 SEK - kr1,575 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenNovember 27, 2008

ALLAN ÖSTERLIND 1855-1938 Råttfångaren från Hameln Signerad och daterad Osterlind 1897. Olja på duk, 150 x 63 cm. Den tyska medeltida sagan om Råttfångaren utspelar sig 1284 i staden Hameln som har drabbats av råttangrepp. En man som påstår sig vara råttfångare erbjuder ortsbefolkningen sina tjänster. Råttfångaren tar fram sin flöjt och...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
November 27, 2008, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE