Václav Zykmund Sold at Auction Prices

      • ZYKMUND, VACLAV: "Imaginarni portret" (Imaginäres Porträt).
        Nov. 08, 2024

        ZYKMUND, VACLAV: "Imaginarni portret" (Imaginäres Porträt).

        Est: CHF5,400 - CHF8,000

        ZYKMUND, VACLAV (Prag 1914 - 1984 Brno) : "Imaginarni portret" (Imaginäres Porträt); Öl auf Leinwand; 56x38 cm; sig. u. dat. (19)44 u.r.

      • Zykmund Vaclav (CZECH, 1914-1984) - Untitled
        Nov. 27, 2023

        Zykmund Vaclav (CZECH, 1914-1984) - Untitled

        Untitled Written art historical assessment: PhDr. Rea Michalová.

        Einszwei Gallery
      • VÁCLAV ZYKMUND 1914 - 1984 - THE ETERNAL MOTIONS
        Dec. 08, 2022

        VÁCLAV ZYKMUND 1914 - 1984 - THE ETERNAL MOTIONS

        This is a rare private print of the RA 1945 edition with an edition of 20 copies. Václav Zykmund is one of the outstanding personalities of the second surrealist wave in Czech art. He studied descriptive geometry and drawing at Charles University and the Czech Technical University in Prague. He lived and worked in Brno and Olomouc for a significant part of his life. He was active in various artistic, literary, and theoretical disciplines and was involved in several artistic groups. The most important was his founding role in the post-surrealist group RA in Brno. The offered set of 20 graphic sheets of various formats of individual plates exhibits a morphology typical of the artist, based on an expressively reduced system of figurative and non-figurative motifs. Printed by František Henych. Numbered (except sheet 2) lower left: 1/20. The size shown is the size of the paper. Signed: each sheet signed lower right: V. Zykmund

        Arthouse Hejtmánek
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Dec. 05, 2020

        Václav Zykmund (1914-1984)

        Václav Zykmund (1914-1984) SURREALISTICKÁ KRESBA 1939 Kresba tužkou na papíře, 161x125 mm, sign. a dat. uprostřed dole "V. Zykmund, 1939", na zadní straně přípis: "Srst mých koní je jádrem všech hvězd a jejich žíně jsou ocasy všech meteorů". Václav Zykmund - český výtvarný kritik a teoretik, malíř, fotograf, grafik, básník, spisovatel, překladatel, filmový tvůrce, pedagog, zakladatel surrealistické Skupiny Ra v Brně a edice Ra v Rakovníku. Studoval deskriptivní geometrii a kreslení na Fakultě architektury UK a na ČVUT, z politických důvodů studium nedokončil. V letech 1948–1952 se věnoval loutkovému a kreslenému filmu. Přednášel na FF MU (tituly PhDr. a CSc.), JAMU a externě také na VŠVU v Bratislavě. Mezi léty 1960–1972 vedl Katedru výtvarné teorie a výchovy na FF UP v Olomouci (od r. 1966 docentem), v 70. letech byl lektorem IVF. Byl členem SVU Mánes v Praze, SVU moravskoslezských Aleš v Brně či Skupiny Parabola. V letech 1952–1972 se věnoval teorii umění a estetice. Po r. 1972 nesměl z politických důvodů učit a publikovat mohl pouze pod cizími jmény, takže se opět soustředil na výtvarnou, spisovatelskou a filmovou činnost. Zykmund fotografoval od mládí, první "volné" fotografie pochází z počátku 30. let (funkcionalistické diagonální kompozice z městského prostředí), následovaly soubory letorosty (cca 1935 - 1945), fotogramy (1936, 1944), snímky z Mukačeva (1937 - 1938), experimentální práce (např. zvětšenina zmačkaného celofánu, 1936), akty (s přestávkami 1934 - 1944), portréty (1935 - 1945). Po roce 1945 se fotografii věnoval okrajově, od konce 50. let do své smrti však patřil k předním fotografickým publicistům. V 70. a 80. letech publikoval z politických důvodů pod různými pseudonymy. Zykmundova inscenovaná fotografická díla výrazným způsobem formovala český surrealismus. První surrealisticky laděné snímky jsou datovány do roku 1933, tedy rok před založením Skupiny surrealistů v ČSR. Stěžejní dílo pochází z roku 1944, kdy uspořádal s Annou Korečkovou a později s členy skupiny Ra akce, kterým se říkalo řádění. Z jedné z těchto akcí vznikla bibliofilie složená z textů L. Kundery a fotografií V. Zykmunda - Výhružný kompas. Fotografie často vznikaly za aktivní spoluúčasti Miloše Korečka, který občas fotografoval podle režie V. Zykmunda, jindy zvětšoval Zykmundem pořízené fotografie. Rozlišit dnes práce ze 40. let těchto autorů nebývá vždy snadné. Fotografie Václava Zykmunda jsou zastoupeny v mnoha českých i světových sbírkách, jako jsou např.: The Museum of Fine Arts v Houstonu, Museum of Modern Art v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži, Albertina ve Vídni a mnohé další. English Translation Václav Zykmund (1914-1984) SURREALIST DRAWING 1939 Pencil drawing on paper, 161x125 mm, signed and dated lower center "V. Zykmund, 1939", inscription on the reverse: "Srst mých koní je jádrem všech hvězd a jejich žíně jsou ocasy všech meteorů". German Translation Václav Zykmund (1914-1984) SURREALISTISCHE ZEICHNUNG 1939 Bleistiftzeichnung auf Papier, 161x125 mm, sign. und dat. in der Mitte unten "V. Zykmund, 1939". Verso Zuschrift. Euros 180

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 11, 2018

        Václav Zykmund (1914-1984)

        MUČEDNÍCI LÁSKY 1979 Surrealistická koláž, 220x192 mm, signováno a datováno vpravo dole "V. Zykmund 79". THE MARTYRS OF LOVE 1979 Surrealistic collage, 220x192 mm, signed and dated lower right "V. Zykmund 79". MÄRTYRER DER LIEBE 1979 Surrealistische Collage, 220x192 mm, signiert und datiert rechts unten "V. Zykmund 79".

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 11, 2018

        Václav Zykmund (1914-1984)

        BEZ NÁZVU 1963 Akvarel na papíře, 300x216 mm, signováno a datováno vpravo dole "V. Skládankovi srdečně jeho V. Zykmund, 63". Český výtvarný kritik a teoretik, malíř, fotograf, grafik, básník, spisovatel, překladatel, filmový tvůrce, pedagog, zakladatel surrealistické Skupiny Ra v Brně a edice Ra v Rakovníku. Studoval deskriptivní geometrii a kreslení na Fakultě architektury UK a na ČVUT, z politických důvodů studium nedokončil. V letech 1948–1952 se věnoval loutkovému a kreslenému filmu. Přednášel na FF MU (tituly PhDr. a CSc.), JAMU a externě také na VŠVU v Bratislavě. Mezi léty 1960–1972 vedl Katedru výtvarné teorie a výchovy na FF UP v Olomouci (od r. 1966 docentem), v 70. letech byl lektorem IVF. Byl členem SVU Mánes v Praze, SVU moravskoslezských Aleš v Brně či Skupiny Parabola. V letech 1952–1972 se věnoval teorii umění a estetice. Po r. 1972 nesměl z politických důvodů učit a publikovat mohl pouze pod cizími jmény, takže se opět soustředil na výtvarnou, spisovatelskou a filmovou činnost. Zykmund fotografoval od mládí, první "volné" fotografie pochází z počátku 30. let (funkcionalistické diagonální kompozice z městského prostředí), následovaly soubory letorosty (cca 1935 - 1945), fotogramy (1936, 1944), snímky z Mukačeva (1937 - 1938), experimentální práce (např. zvětšenina zmačkaného celofánu, 1936), akty (s přestávkami 1934 - 1944), portréty (1935 - 1945). Po roce 1945 se fotografii věnoval okrajově, od konce 50. let do své smrti však patřil k předním fotografickým publicistům. V 70. a 80. letech publikoval z politických důvodů pod různými pseudonymy. Zykmundova inscenovaná fotografická díla výrazným způsobem formovala český surrealismus. První surrealisticky laděné snímky jsou datovány do roku 1933, tedy rok před založením Skupiny surrealistů v ČSR. Stěžejní dílo pochází z roku 1944, kdy uspořádal s Annou Korečkovou a později s členy skupiny Ra akce, kterým se říkalo řádění. Z jedné z těchto akcí vznikla bibliofilie složená z textů L. Kundery a fotografií V. Zykmunda - Výhružný kompas. Fotografie často vznikaly za aktivní spoluúčasti Miloše Korečka, který občas fotografoval podle režie V. Zykmunda, jindy zvětšoval Zykmundem pořízené fotografie. Rozlišit dnes práce ze 40. let těchto autorů nebývá vždy snadné. Fotografie Václava Zykmunda jsou zastoupeny v mnoha českých i světových sbírkách, jako jsou např.: The Museum of Fine Arts v Houstonu, Museum of Modern Art v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži, Albertina ve Vídni a mnohé další. UNTITLED 1963 Watercolor on paper, 300x216 mm, signed and dated lower right "V. Skládankovi srdečně jeho V. Zykmund, 63". OHNE TITEL 1963 Aquarell auf Papier, 300x216 mm, signiert und datiert rechts unten - mit Widmung: "V. Skládankovi srdečně jeho V. Zykmund, 63" („An V. Skládanka herzlich Sein V. Zykmund, 63“).

        Auction House Zezula
      • TRANSFORMATIONS
        May. 31, 2018

        TRANSFORMATIONS

        Signed "V. Zykmund 1936". Series of drypoints. Laid out and hand-printed by F.J. Müller. Drypoints printed by K. Somer. Published by F. J. Müller, Nakladatelství a galerie Živého umění, Prague, 1936. Fifty numbered and signed impressions. Impression number 24.

        Arthouse Hejtmánek
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 07, 2017

        Václav Zykmund (1914-1984)

        FROM THE CYCLE ACTION WITH CARDS. 1944. Vintage ferrotyped gelatin silver print created by technique of strong attenuation using acidified potassium permanganate. 177x129 mm. Artist's initials and date in pencil on the verso, as well as annotated by artist's wife Alena Zykmundová: "Al. Zykmundová / Akce s kartami / 1944". Condition A. Minimal silver mirroring in the darks.  Z CYKLU AKCE S KARTAMI. 1944. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru dotvářená technikou silného zeslabování za pomoci okyseleného manganistanu draselného, původní autorská zvětšenina. 177x129 mm. Verso tužkou monogram autora a datace, rukou Aleny Zykmundové, vdovy: "Al. Zykmundová / Akce s kartami / 1944". Stav A. V nejtemnějších partiích slabě vystupující stříbro.  AUS DEM ZYKLUS AKTION MIT SPIELKARTEN. 1944. Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, vervollständigt durch Technik von starker Schwächung mittels versauerten Kaliumpermanganats, vintage. 129x177 mm. Verso in Bleistift Monogramm des Künstlers und Datum, Handschrift der Witwe Alena Zykmundová: "Al. Zykmundová / Aktion mit Spielkarten / 1944". Zustand A. In dunkelsten Partien leicht steigendes Silber.

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 07, 2017

        Václav Zykmund (1914-1984)

        PRAGUE FROM THE CYCLE PHOTOGRAPHS OF THE CITY. 1933. Vintage semi-matte gelatin silver print. 172x124 mm (178x128 mm). Mounted on rougher grey-green paper by the photographer. Titled and dated by the photographer in pencil, as well as annotated by his wife Alena Zykmundová: „Jde o autentickou fotografii V. Zykmunda s jeho vlastnoručním přípisem Praha 33 (z cyklu městských fotografií) Alena Zykmundová (manželka)“ on the verso. Condition B. Upper part with tiny traces of woodworm, silver mirroring in the darks. PRAHA Z CYKLU FOTOGRAFIE MĚSTA. 1933. Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 172x124 mm (178x128 mm). Autorsky adjustováno na šedozeleném papíru vyšší gramáže. Verso tužkou na podkladovém papíru rukou autora název díla a datace, rukou Aleny Zykmundové, vdovy: „Jde o autentickou fotografii V. Zykmunda s jeho vlastnoručním přípisem Praha 33 (Z cyklu městských fotografií) Alena Zykmundová (manželka)“. Stav B. V horní části fotografie stopy po červotoči, v tmavých partiích částečně vystupující stříbro.  PRAG AUS DEM ZYKLUS „FOTOGRAFIEN DER STADT“. 1933. Silbergelatineabzug auf Halbmattpapier, vintage. 172x124 mm (178x128 mm). Vom Autor adjustiert auf grau-grünem Hochwertigem Papier. Verso in Bleistift auf der Grundlage vom Künstler gezeichnet: Werktitel und Datum, Handschrift der Witwe Alena Zykmundová: „Jde o autentickou fotografii V. Zykmunda s jeho vlastnoručním přípisem Praha 33 (Z cyklu městských fotografií) Alena Zykmundová (manželka) / Es handelt sich um ein authentisches Foto von V. Zykmund mit seinem eigenhändigen Zuschrift Prag 33 (Aus dem Zyklus von Stadtfotografien)“. Zustand B. Insektenschäden im Oberteil, in Dunkelpartien tlw. steigendes Silber.

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Apr. 08, 2017

        Václav Zykmund (1914-1984)

        UNTITLED. 1956. Drypoint on paper, 114x145 mm, marked and dated in pencil on the verso „V. Zykmund, 1956“. BEZ NÁZVU. 1956. Suchá jehla na papíře, 114x145 mm, na rubu zn. a dat. tužkou „V. Zykmund, 1956“. OHNE TITEL. 1956. Kaltnadel auf Papier, 114x145 mm, Verso bez. und datiert mit Bleistift „V. Zykmund, 1956“.

        Auction House Zezula
      • VACLAV ZYKMUND (1914-1984) SQUELETTE, 1936 Mine de plomb sur papier
        Oct. 24, 2016

        VACLAV ZYKMUND (1914-1984) SQUELETTE, 1936 Mine de plomb sur papier

        Est: €500 - €700

        VACLAV ZYKMUND (1914-1984) SQUELETTE, 1936 Mine de plomb sur papier Signée et datée en bas à droite 26,5 x 17,2 cm - 10.2 x 6.6 in. Signed and dated lower right, pencil on paper Provenance : Galerie Peithner – Lichtenfels, Pragues. Acquise auprès de celui-ci par le propriétaire actuel.

        Cornette de Saint-Cyr
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Apr. 09, 2016

        Václav Zykmund (1914-1984)

        Est: €3,519 - €7,038

        Václav Zykmund (1914-1984) WITHOUT TITLE. 1940-1950. Vintage gelatin silver print on glossy paper. 174x184 mm (180x244 mm). Verso in pencil by hand of the widowed Alena Zykmundová: “40. léta 20. st., foto Václava Zykmunda”. In this picture (probably late 1940s) returns the artist into the interwar period. The principles of the mental world of shades connected to the real world of material objects was promoted not only by Jaromír Funke but also by Josef Bartuška from the Group Linie – in theory as well as in practical work of a photographer. The shade play as the origin of modern photography was promoted also by Karel Teige in his article “Film Foto a Kino“, published in the collection Život II, Praha 1922, s. 153 - 168. A surrealistic impression of this picture is intensified by the motif of African mask. Condition A. Paper tape remains on the reverse. Václav Zykmund (1914-1984) BEZ NÁZVU. 40. léta 20. století. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 174x184 mm (180x244 mm). Verso tužkou rukou Aleny Zykmundové - vdovy: „40. léta 20. st., foto Václava Zykmunda.“ V tomto snímku, pocházejícím pravděpodobně až z druhé poloviny 40. let, se autor myšlenkově vracel do meziválečného období. Principy ideového světa stínů, propojeného s reálným světem hmotných objektů, prosazoval vedle Jaromíra Funkeho také zejména Josef Bartuška z českobudějovické skupiny Linie, a to nejen ve své tvorbě fotografické, ale i teoretické. Ke stínohře jakožto prapůvodu moderní fotografie se odvolával také Karel Teige ve své stati „Film Foto a Kino“, publikované ve sborníku Život II, Praha 1922, s. 153 - 168. Surrealistické vyznění fotografie je umocněno motivem africké masky. Stav A. Na zadní straně zbytky papírové lepicí pásky po adjustaci. Václav Zykmund (1914-1984) OHNE TITEL. 1940-1950. Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, vintage. 174x184 mm (180x244 mm). Verso in Bleistift von Witwe Alena Zykmundová zugeschriebene Bestätigung der Authentizität: „40. léta 20. st., foto Václava Zykmunda“. Zustand A. Verso Klebebandreste.

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Apr. 09, 2016

        Václav Zykmund (1914-1984)

        Est: €3,519 - €7,038

        Václav Zykmund (1914-1984) INKA FROM THE COLLECION AKCE – ŘÁDĚNÍ. 1944. Vintage gelatin silver print on glossy paper. 244x180 mm. Verso signed by the photographer in pencil and annotated by hand of widowed Alena Zykmundová: “AKTY A PORTRÉTY - INKA; 40. léta (Alena); Potvrzuji autentičnost fotografie - Alena Zykmundová – manželka“. Condition A. Václav Zykmund (1914-1984) INKA Z CYKLU AKCE - ŘÁDĚNÍ. 1944. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 244x180 mm. Verso tužkou podpis autora, dále rukou Aleny Zykmundové - vdovy: „AKTY A PORTRÉTY - INKA; 40. léta (Alena); Potvrzuji autentičnost fotografie - Alena Zykmundová – manželka“. Stav A. Václav Zykmund (1914-1984) INKA AUS DEM ZYKLUS AKTIONEN – GRASSIEREN. 1944. Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, vintage. 244x180 mm. Verso in Bleistift sign., von Witwe Alena Zykmundová zugeschriebene Bestätigung der Authentizität: „AKTY A PORTRÉTY - INKA; 40. léta (Alena); Potvrzuji autentičnost fotografie - Alena Zykmundová – manželka“. Zustand A.

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 10, 2015

        Václav Zykmund (1914-1984)

        Est: Kč130,000 - Kč160,000

        Václav Zykmund (1914-1984) INKA FROM THE CYCLE NUDES AND PORTRAITS. 1944. Black and white silver bromide photograph on matte Agfa-Brovia paper, original authorial enlargement. 178x238 mm. Verso author’s signature in pencil as well as a note by Alena Zykmundová – widow: ‘PORTRÉT 40. léta CYKLUS AKTY A PORTRÉTY - INKA Alena Zykm.’ (Portrait 1940’s cycle Nudes and Portraits – Inka Alena Zykm.). Condition A. Václav Zykmund (1914-1984) INKA Z CYKLU AKTY A PORTRÉTY. 1944. Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru agfa-brovia, původní autorská zvětšenina. 178x238 mm. Verso tužkou podpis autora, dále rukou Aleny Zykmundové - vdovy: „PORTRÉT 40. léta CYKLUS AKTY A PORTRÉTY - INKA Alena Zykm.“. Stav A. Václav Zykmund (1914-1984) INKA AUS DEM ZYKLUS AKTE UND PORTRÄTE. 1944. Schwarzweißfotografie, Vintage Bromsilbergelatineabzug auf Mattpapier agfa-brovia. 178x238 mm. Verso mit Bleistift signiert, von Alena Zykmundová zugeschrieben: „PORTRÉT 40. léta CYKLUS AKTY A PORTRÉTY - INKA Alena Zykm.“. Zustand A.

        Auction House Zezula
      • Václav Zykmund (1914-1984)
        Oct. 10, 2015

        Václav Zykmund (1914-1984)

        Est: Kč140,000 - Kč180,000

        Václav Zykmund (1914-1984) FROM THE CYCLE PORTRAITS. 1935 – 1945. Black and white silver bromide photograph on glossy paper, original authorial enlargement. 238x181 mm. Verso ‘1943’ in pencil as well as a note by Alena Zykmundová - widow: ‘FOTOGRAFIE Z CYKLU PORTRÉTY - 1. pol. 40. let Alena Zykmundová’ (photograph from the cycle Portraits – first half of 1940’s Alena Zykmundová) and no. ’1’ in a circle. Partly solarised portrait of a lying figure presents exceptional demonstration of Zykmund’s surrealistic production influenced by works of Man Ray. Condition A. Verso remains of paper adhesive tape. Václav Zykmund (1914-1984) Z CYKLU PORTRÉTY. 1935 až 1945. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 238x181 mm. Verso tužkou „1943“, dále tužkou rukou Aleny Zykmundové - vdovy: „FOTOGRAFIE Z CYKLU PORTRÉTY - 1. pol. 40. let Alena Zykmundová“ a č. „1“ v kroužku. Částečně solarizovaný portrét ležící postavy představuje výjimečně kvalitní ukázku ze Zykmundovy surrealistické tvorby, ovlivněné pracemi Mana Raye. Stav A. Verso zbytky papírové lepicí pásky (adjustace). Václav Zykmund (1914-1984) AUS DEM ZYKLUS PORTRÄTE. 1935-1945. Schwarzweißfotografie, Vintage Bromsilbergelatineabzug auf Glanzpapier. 238x181 mm. Verso mit Bleistift „1943“, von Künstlers-Witwe Alena Zykmundová mit Bleistift zugeschrieben: „FOTOGRAFIE Z CYKLU PORTRÉTY - 1. pol. 40. let Alena Zykmundová“ und Nr. „1“ im Kreis. Teilweise solarisiertes Porträt von liegender Figur repräsentiert ein außergewöhnlich hochwertiges Beispiel aus Zykmunds surrealistischem Werk, von Man Rays Schaffen beeinflusst. Zustand A. Verso Reste von Papier-Klebeband (Adjustierung).

        Auction House Zezula
      • Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Rooster,
        May. 18, 2013

        Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Rooster,

        Est: - Kč20,000

        Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Rooster, signed and dated V. Zykmund 50 bottom right, ink and watercolour on cardboard, 33 x 27 cm, passe-partout, glass, frame (Ní)

      • Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Sections,
        May. 18, 2013

        Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Sections,

        Est: - Kč150,000

        Zykmund Václav (Prague 1914 - 1984 Brno) Sections, signed and dated bottom right V. Zykmund 44, signed, dated, and described V. Zykmund 1944 Prurezy on the back, oil on plywood, 51 x 40.5 cm, frame (Ní)