Kilian Zoll Sold at Auction Prices

Painter, b. 1818 - d. 1860

    • Killian Zoll - Interior with Peasants & Baby
      Jul. 26, 2018

      Killian Zoll - Interior with Peasants & Baby

      Interior with Peasants & Baby

      Westbridge Fine Art Auction House
      Jun. 28, 2018

      Interior with Peasants & Baby (framed oil on board, 9" x 11.25")

      May. 27, 2018

    • KILLIAN CHRISTOFFER ZOLL, (SWEDISH 1818-1860), VILLAGERS GATHERING, WINTER
      Jun. 14, 2016

      KILLIAN CHRISTOFFER ZOLL, (SWEDISH 1818-1860), VILLAGERS GATHERING, WINTER

      Est: $5,000 - $7,000

      KILLIAN CHRISTOFFER ZOLL (swedish 1818-1860) VILLAGERS GATHERING, WINTER Signed and dated 'K.C. Zoll 1855' bottom left, oil on canvas 37 1/2 x 47 5/8 in. (95.3 x 121cm) provenance: Private Collection, Pennsylvania.

      Freeman's | Hindman
    • Killian Christoffer Zoll (SWEDISH, 1818-1860)
      May. 20, 2014

      Killian Christoffer Zoll (SWEDISH, 1818-1860)

      Est: £1,200 - £1,800

      Killian Christoffer Zoll (SWEDISH, 1818-1860) >Children at a stream<br>signed 'K Zoll' (lower left) >oil on canvas<br>11½ x 16 in. (29.2 x 40.5 cm.)

      Jun. 06, 2013

      Killian Christoffer Zoll (SWEDISH, 1818-1860) Children at a stream signed 'K Zoll' (lower left) oil on canvas 11½ x 16 in. (29.2 x 40.5 cm.)

    • Kilian Zoll 1818-1860. Landskap. Signerad K.Zoll.
      Apr. 09, 2013

      Kilian Zoll 1818-1860. Landskap. Signerad K.Zoll.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Kilian Zoll 1818-1860. Landskap. Signerad K.Zoll. Olja på duk, 57,5 x 71,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Den Heliga Familjen,
      May. 05, 2012

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Den Heliga Familjen,

      Est: - kr440

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Den Heliga Familjen, flykten till Egypten. Signerad. Duk, 38x30. Litt: Philibert Humbla, Kilian Zoll, Göteborg 1932, avbildad s 159, beskriven s 168-169.

      Crafoord Auktioner
    • Kilian Zoll 1818-1860. Interiör med kvinna vid
      Mar. 27, 2012

      Kilian Zoll 1818-1860. Interiör med kvinna vid

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Heliga familjen, flykten
      Nov. 20, 2010

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Heliga familjen, flykten

      Est: - kr1,630

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Heliga familjen, flykten till Egypten. Signerad. Duk, 72x56. Samtida guldbronserad praktram. Säljes för Lunds kommun / Lekande barnens fond till iordningställande av lekplats för handikappade barn.

      Crafoord Auktioner
    • KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Nanny Signerad
      Jun. 03, 2010

      KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Nanny Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Nanny Signerad och daterad K C Zoll 1856 21/7. Olja på papper, 13 x 14 cm. Monterad i bronserad originalram PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund UTSTÄLLD: Barnet i konsten, Nordiska Museet, Stockholm 1941 Zoll-utställningen, Malmö Museum 1960, katalognr 148

      Stockholms Auktionsverket
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt, två st.
      Apr. 25, 2009

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt, två st.

      Est: - kr4,000

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt, två st. Konstnärens yngre systrar Marie och Charlotte. Målade omkring 1850. Pannå, vardera 43x38. Litt: Philbert Humbla, Kilian Zoll, Göteborg 1932, s 257, nr 48 och 49. Proveniens: Från Nils Fredrik Zoll (f 1789) till familjen Elmlund och sedan vidare i arv inom familjen.

      Crafoord Auktioner
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt av Henriette Horn
      Apr. 25, 2009

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt av Henriette Horn

      Est: - kr2,000

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Porträtt av Henriette Horn af Rantzien (1821-1874). Konstnärens hustru (gift 1858). Duk, 22x19. Litt: Philbert Humbla, Kilian Zoll, Göteborg 1932, s 251, nr 14. Proveniens: Från Nils Fredrik Zoll (f 1789) till familjen Elmlund och sedan vidare i arv inom familjen

      Crafoord Auktioner
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Bedjande flicka. Duk på
      Apr. 25, 2009

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Bedjande flicka. Duk på

      Est: - kr3,000

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 Bedjande flicka. Duk på pannå, 16x12. Proveniens: Från Nils Fredrik Zoll (f 1789) till familjen Elmlund och sedan vidare i arv inom familjen

      Crafoord Auktioner
    • ZOLL, KILIAN, 1818-1860 'Nils Fredrik Zoll och
      Apr. 25, 2009

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 'Nils Fredrik Zoll och

      Est: - kr15,000

      ZOLL, KILIAN, 1818-1860 'Nils Fredrik Zoll och hans familj i havestuan'. Målad omkring 1843. Duk, 52x62. Guldbronserad samtida ram. Litt: Philbert Humbla, Kilian Zoll, Göteborg 1932, s 256, nr 44. Proveniens: Från Nils Fredrik Zoll (f 1789) till familjen Elmlund och sedan vidare i arv inom familjen.

      Crafoord Auktioner
    • KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Köksinteriör med
      May. 29, 2008

      KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Köksinteriör med

      Est: kr30,000 - kr40,000

      KILIAN CHRISTOFFER ZOLL 1818-1860 Köksinteriör med handarbetande kvinna och jägare med skjuten hare Signerad K C Zoll. Olja på pannå, 41,5 x 52 cm. Målad under konstnärens första period i Düsseldorf 1852-55

      Stockholms Auktionsverket