Ingeborg Zimmer Sold at Auction Prices

b. 1902 - d. 1991

    • Ingeborg Zimmer (1902-1991): Kubistisk komposition med havneparti
      Nov. 07, 2015

      Ingeborg Zimmer (1902-1991): Kubistisk komposition med havneparti

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Olie på plade, sign. Ingeborg Zimmer 25. 27 x 21 cm. Etiketmrk. Didr. Andersen & Søn Kunsthandel Bergen. Ingeborg Zimmer var maler af norsk herkomst. Hun studerede hos André Lhote i Paris 1922-23 og ved British Academy i Rom 1925. Herværende værk bærer tydeligt præg af indflydelsen fra Lhotes kubistisk-modernistiske stil. Hun var født i Stavanger og bosatte sig i Bergen, som i mellemkrigstiden var en vigtig Lhote-bastion i den norske kunstverden.

      Auktionshuset.com