Fredric Westin Sold at Auction Prices

Painter, b. 1782 - d. 1862

    • Frederik WESTIN (1782-1862) zugeschr., 'Portrait der Sophia Magdalena Cantzler' (1799-1890), Schweden, um 1810
      Jan. 16, 2021

      Frederik WESTIN (1782-1862) zugeschr., 'Portrait der Sophia Magdalena Cantzler' (1799-1890), Schweden, um 1810

      Est: €1,200 - €2,400

      Technik: Öl auf Leinwand, Schelllack patinierter Holzrahmen, Signatur: unsigniert, Beschreibung: vermutlich Portrait der Sophia Magdalena Cantzler (1799-1890), Ehefrau des schwedischen Großhändlers Carl Henrik Cantzler (1791 - 1861), Maße: 73,5 x 57, 5 cm (ohne Rahmen), 85 x 69,5 cm (mit Rahmen), Zustand: gut, Hintergrund restauriert

      Auktionshaus Schwab
    • Fredric Westin 1782-1862 After Karl XIV Johan
      May. 29, 2013

      Fredric Westin 1782-1862 After Karl XIV Johan

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Fredric Westin 1782-1862 After Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung. Lithograph, circa 1850, by Julien after an original by Fredrik Westin. L. 57 x 42 cm. Unexamined out of frame

      Bukowskis
    • Fredrik Westin 1782-1862 Circle of Portrait of
      May. 29, 2013

      Fredrik Westin 1782-1862 Circle of Portrait of

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Fredrik Westin 1782-1862 Circle of Portrait of Karl XV in uniform (1826-1872). Relined canvas 45 x 34 cm.

      Bukowskis
    • Fredrik Westin 1782-1862 Aftonen (= The evening).
      May. 29, 2013

      Fredrik Westin 1782-1862 Aftonen (= The evening).

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Fredrik Westin 1782-1862 Aftonen (= The evening). Canvas 15 x 25.5 cm.

      Bukowskis
    • FREDRIK WESTIN 1782-1862 Apollo omgiven av gracer
      Dec. 08, 2010

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Apollo omgiven av gracer

      Est: kr25,000 - kr30,000

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Apollo omgiven av gracer och muser med Minerva och Mercurius i höjden Signerad och daterad Fredrik Westin Stockholm 1825. Laverad tuschteckning på papper, 49 x 61 cm. PROVENIENS: Finspångs slott, Risinge socken, Östergötlands län Bukowskis Auktioner, Internationella höstauktionen 2008, katalognr 816B Teckn...

      Stockholms Auktionsverket
    • FREDRIK WESTIN 1782-1862 Aftonen Olja på duk, 15 x
      Jun. 03, 2010

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Aftonen Olja på duk, 15 x

      Est: kr15,000 - kr20,000

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Aftonen Olja på duk, 15 x 25,5 cm. LITTERATUR: Yvonne Ehlers, Ursula Sjöberg & Bo Vahlne: Drottning Hedvig Elisabeth Charlottas stora sängkammare på Rosersbergs slott, Stockholm 1982, jämför sidan 20f Studie till Westins dörröverstycke Aftonen, förställande Diana som mångudinna körande sitt ekipage ur skuggor...

      Stockholms Auktionsverket
    • Fredrik Westin (2pcs)
      Mar. 08, 2009

      Fredrik Westin (2pcs)

      Est: $6,000 - $9,000

      Fredrik Westin Swedish (1782-1862) PAIR OF PORTRAITS: KING OSCAR I and JOSEPHINE, c. 1847 oil on canvas, framed, signed: on verso H17 1/2" W13 1/2" (2pcs) Provenance: The son of Karl Johan XIV (born Jean Baptiste Bernadotte) and Desiree, he married Princess Josephine of Leuchtenberg and they had five children. The owner's great-great grandfather was Gustav Robert von Rosen who was in King Oscar's court and a friend of the Royal family. His son was Carl Gustaf who married Ella Moore (daughter of Bloomfield Moore) of Philadelphia, PA. One of their sons, Clarence von Rosen, was the owner's grandfather. The painting descended in the family.

      Charlton Hall
    • FREDRIK WESTIN 1782-1862 Lärjungarna på väg till
      Nov. 27, 2008

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Lärjungarna på väg till

      Est: kr2,100 - kr2,600

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Lärjungarna på väg till Emaus Signerad Fredrik Westin. Olja på duk, 70 x 50 cm. Samtida förgylld och bronserad ram PROVENIENS: Författarinnan Fredrika Bremer genom arv hennes svåger justitierådet Peter Quiding därefter genom arv till dennes dotterson Pehr Ehnemark

      Stockholms Auktionsverket
    • FREDRIK WESTIN 1782-1862, tillskriven Selene och
      Nov. 27, 2008

      FREDRIK WESTIN 1782-1862, tillskriven Selene och

      Est: kr2,100 - kr2,600

      FREDRIK WESTIN 1782-1862, tillskriven Selene och Endymion Olja på duk, 61 x 79,5 cm. Äldre bronserad och svärtad ram I den grekiska mytologin var Selene mångudinnan som blev förälskad i den vackre herden Endymion, för att kunna smeka honom ostörd försänkte hon honom i en evig sömn. Eros leder Selene med kärlekens eld. Ändring/Sale room notice Skall vara Fredrik Westin (1782-1862) tillskriven. Should be Fredrik Westin (1782-1862) attributed to.

      Stockholms Auktionsverket
    • FREDRIK WESTIN 1782-1862 Porträtt föreställande
      May. 29, 2008

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Porträtt föreställande

      Est: kr25,000 - kr30,000

      FREDRIK WESTIN 1782-1862 Porträtt föreställande friherrinnan Margarete Nordenskiöld, född Lindsay (1797-1823) iklädd grön klänning och spetsflor midjebild Olja på duk, 73,5 x 62,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram Påskrift på baksidan: "Margarete Nordenskjöld född Lindsay. 1824. 26/11 1791 5/6 1823. Professor Westin"

      Stockholms Auktionsverket
    • Westin, Fredrik, tillskr, olja, porträtt av
      Jan. 31, 2008

      Westin, Fredrik, tillskr, olja, porträtt av

      Westin, Fredrik, tillskr, olja, porträtt av friherrinnan Margareta Nordenskjöld, a tergo text; 'Margarete Nordenskjöld född Lindsay, 1824. 26/11 1791 5/6 1823, Professor Westin', 74 x 62 cm

      Hallands Auktionsverk