Carl Fredrik von Breda Sold at Auction Prices

b. 1759 - d. 1818

  • Carl Fredrik von Breda, Axel Didrik Reuterskiöld
    Dec. 05, 2012

    Carl Fredrik von Breda, Axel Didrik Reuterskiöld

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Carl Fredrik von Breda, Axel Didrik Reuterskiöld CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818, tillskriven Porträtt av Axel Didrick Reuterskiöld Olja på duk, 72 x 62 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Carl Fredrik von Breda 1759-1818. Tillskriven.
    Aug. 29, 2011

    Carl Fredrik von Breda 1759-1818. Tillskriven.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av
    May. 25, 2011

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av

    Est: kr30,000 - kr35,000

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av friherrinnan Sofia Lovisa Ramsay, Esbo gård Finland (1754-1816) iklädd svart klänning, gul sjal och turban - midjebild Signerad och daterad C.F. v. Breda pinx Stockholm 1811. Olja på duk, 73 x 63 cm. Samtida bronserad och förgylld ram Medföljer nedan omskrivna medalj Registrerad i Sven...

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie av tre
    Dec. 08, 2010

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie av tre

    Est: kr4,000 - kr5,000

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie av tre kvinnor med hättor Bär påskrift B 1805. Pennteckning på papper, 13,5 x 13,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Nov. 27, 2008

    Est: kr3,700 - kr4,200

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Porträtt av hertig William Fredrik av Gloucester, klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsorden bröstbild Signerad och daterad C.F. v. Breda Pinxit 1803. Olja på duk, 76 x 64 cm. Samtida bronserad och förgylld ram PROVENIENS: Tidigare i greve Fredrik Wachtmeisters samling, Stockholm LITTER...

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie för
    May. 31, 2007

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie för

    CARL FREDRIK VON BREDA 1759-1818 Studie för porträtt

    Stockholms Auktionsverket