Jindrich Vanek Sold at Auction Prices

Photographer

    • Jindřich Vaněk (1888-1965)
      Mar. 12, 2020

      Jindřich Vaněk (1888-1965)

      PORTRÉT DÁMY 1924 Černobílá bromostříbrná fotografie sépiového tónu na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 235x179 mm. Adjustováno na hnědém papíru 240x179 mm. Recto v pravém dolním rohu značeno slepotiskovým autorským razítkem, na podkladu tužkou vlevo dole pod obrazem podpis autora a datace, vpravo další poznámky. Stav B. V tmavých partiích vystupující stříbro, drobné retuše. Český architekt a později fotograf. V roce 1914 si v Praze zařídil ateliér pro uměleckou portrétní fotografii Vaněk a Kandelár (od r. 1928 specializovanou také na fotografie dětí). Jeho ateliérem prošla během 50 let provozu většina významných pražských osobností i návštěvníků. Vydával sbírku Galerie vynikajících osobností a Krásy ČSR, byl také autorem oficiálních portrétů státníků (T. G. Masaryk) a členem Královské fotografické společnosti v Londýně, údajně jako jediný Čech. Ve 30. letech vyvinul techniku „metalografie“, kdy metalizující povrch fotografie budil dojem daguerrotypie. Jako jeden z prvních našich fotografů používal leicu a je pokládán za jednoho z původců tzv. „leikaření“, neboli portrétování na ulici či reportážních snímků z běžného života, v roce 1934 však byl z konkurenčních důvodů odsouzen za získávání zákazníků mezi pouličními chodci. Vytvořil také sérii pohlednic se sociálními náměty; vystavoval doma i v zahraničí, např. na 1. a 2. mezinárodním fotografickém salonu v Praze v letech 1928 a 1933. V roce 1939 byl členem přípravného výboru jubilejní výstavy „100 let české fotografie“. PORTRAIT OF A LADY 1924 Vintage gelatin silver print on matte paper, sepia tone. 235x179 mm. Mounted on brown paper 240x179 mm. Copyright credit blindstamp lower right, artist`s signature, date and annotations in pencil lower left on the recto. Silver mirroring in the darks, tiny retouches. DAMENBILDNIS 1924 Silbergelatineabzug in Sepiaton auf Mattpapier, vintage. 235x179 mm. Adjustiert auf Braunpapier 240x179 mm. Recto in rechter unterer Ecke Blinddruckstempel des Künstlers, auf der Grundlage in Bleistift links unten unter dem Bild signiert und datiert, rechts andere Notizen. In dunklen Partien leicht hervorstehendes Silber, kleine Retuschen.

      Auction House Zezula
    • Jindřich Vaněk (1888-1965)
      Oct. 11, 2018

      Jindřich Vaněk (1888-1965)

      AKT 20. léta 20. stol. Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorský kontaktní pozitiv. 119x89 mm (173x135 mm). Recto tužkou vpravo dole pod obrazem podpis autora. Stav A. Zlomený levý dolní roh mimo obrazovou plochu. Český architekt a později fotograf. V roce 1914 si v Praze zařídil ateliér pro uměleckou portrétní fotografii Vaněk a Kandelár (od r. 1928 specializovanou také na fotografie dětí). Jeho ateliérem prošla během 50 let provozu většina významných pražských osobností i návštěvníků. Vydával sbírku Galerie vynikajících osobností a Krásy ČSR, byl také autorem oficiálních portrétů státníků (T. G. Masaryk) a členem Královské fotografické společnosti v Londýně, údajně jako jediný Čech. Ve 30. letech vyvinul techniku „metalografie“, kdy metalizující povrch fotografie budil dojem daguerrotypie. Jako jeden z prvních našich fotografů používal leicu a je pokládán za jednoho z původců tzv. „leikaření“, neboli portrétování na ulici či reportážních snímků z běžného života, v roce 1934 však byl z konkurenčních důvodů odsouzen za získávání zákazníků mezi pouličními chodci. Vytvořil také sérii pohlednic se sociálními náměty; vystavoval doma i v zahraničí, např. na 1. a 2. mezinárodním fotografickém salonu v Praze v letech 1928 a 1933. V roce 1939 byl členem přípravného výboru jubilejní výstavy „100 let české fotografie“. NUDE 1920`s Vintage gelatin silver print on matte paper, contact print. 119x89 mm (173x135 mm). Signed in pencil lower right. Condition A. Broken lower left corner away from the image area. AKT 1920s Silbergelatineabzug auf Mattpapier, vintage Kontaktpositiv. 119x89 mm (173x135 mm). Recto in Bleistift rechts unten unter dem Bild Unterschrift des Künstlers. Zustand A. Gebrochene linke untere Ecke - außerhalb des Bildbereichs.

      Auction House Zezula