Peter Tybjerg Sold at Auction Prices

      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Mar. 02, 2024

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr5,000 - kr10,000

        Oval vase af chamotte stentøj, modelleret med smal munding, dekoreret med hvid glasur med blå og gule elementer, signeret Peter Tybjerg samt dateret 2008, 60 x 44 x 32/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Sep. 17, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Stor bordskål, delvist glaseret stentøj, h. 13 cm. , dia. 49,5 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Sep. 17, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Objekt, udført af mursten, delvist rødglaseret, udført i forbindelse med Clay Today 1990, 22 x 11 x 7 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Aug. 26, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr400 - kr800

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Aug. 26, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr400 - kr800

        Skål af glaseret stentøj, med blå og brun dekoration, signeret Peter Tybjerg 1972, dia. 25 cm., h. 13 cm. /CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Aug. 26, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr1,250 - kr2,500

        Gulvase af uglaseret stentøj, dekoreret med figur kompositioner, signeret og dateret 1978 i bunden, h. 48,5 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        May. 20, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr500 - kr1,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        May. 20, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr500 - kr1,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        May. 20, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr2,500 - kr5,000

        Oval vase af chamottestentøj, modelleret med smal munding, dekoreret med glasur i lilla nuancer på gråglaseret bund, signeret Peter Tybjerg Assens 2006, 33 x 23 x 29 cm. /CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Mar. 04, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr500 - kr1,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Mar. 04, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr250 - kr500

        Skål, delvist glaseret stentøj, h. 13 cm., dia. 24,5 cm.

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Mar. 04, 2023

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Skulpturel vase med smal munding, delvist glaseret stentøj, signeret Tybjerg i bunden, 21 x 16 x 18,5 cm. /CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Dec. 10, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr500 - kr1,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Dec. 10, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr500 - kr1,000

        Bordfad, glaseret stentøj, h. 7 cm., dia. 34,5 cm. /CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Dec. 10, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Dec. 10, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr1,500 - kr3,000

        Stor bordskål, delvist glaseret stentøj, h. 23 cm. , dia. 47 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Oct. 15, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr2,500 - kr4,000

        Vase med smal munding, delvist glaseret stentøj, 32 x 23 x 40 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)
        Oct. 15, 2022

        Peter Tybjerg (f. 1944)

        Est: kr2,000 - kr5,000

        Vase med delvist rillet korpus, glaseret stentøj, dia. 28 cm., h. 42 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
        May. 15, 2021

        Est: kr800 -

        Peter Tybjerg (f. 1944)# Vægrelief, stentøj, indsat i ramme af aluminium, 30 x 35/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
        Dec. 05, 2020

        Est: kr500 - kr1,000

        Peter Tybjerg (f. 1944)# Skål, glaseret stentøj, h. 13 cm., dia. 23 cm./CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944)# Skål, glaseret stentøj, h. 13,5 cm., dia. 35,5 cm. /CD
        Aug. 15, 2020

        Peter Tybjerg (f. 1944)# Skål, glaseret stentøj, h. 13,5 cm., dia. 35,5 cm. /CD

        Est: kr750 - kr1,500

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg (f. 1944) Skål
        Mar. 07, 2020

        Peter Tybjerg (f. 1944) Skål

        Est: kr1,250 - kr2,500

        Peter Tybjerg (f. 1944) Skål glaseret stentøj h. 13,5 cm. dia. 35,5 cm. /CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg# Vase, glaseret keramik, sign. og dateret 1997, h. 39 cm/CD
        May. 26, 2018

        Peter Tybjerg# Vase, glaseret keramik, sign. og dateret 1997, h. 39 cm/CD

        Est: kr2,500 - kr5,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Tybjerg: Stoneware vase decorated with brown
        Aug. 10, 2010

        Peter Tybjerg: Stoneware vase decorated with brown

        Est: - €405

        Peter Tybjerg: Stoneware vase decorated with brown glaze. Signed Peter Tybjerg 1984. H. 49 cm. W. 48 cm. D. 24 cm.

        Bruun Rasmussen Auctioneers
      • Peter Tybjerg Large sculpturel pot. Signed Peter
        Mar. 10, 2009

        Peter Tybjerg Large sculpturel pot. Signed Peter

        Est: - €200

        Peter Tybjerg Large sculpturel pot. Signed Peter Tybjerg 1980.

        Bruun Rasmussen Auctioneers