Anders Trulson Sold at Auction Prices

  • TRULSON, ANDERS, 1874-1911 'Afton, Arild'.
    Nov. 28, 2009

    TRULSON, ANDERS, 1874-1911 'Afton, Arild'.

    Est: - kr4,000

    TRULSON, ANDERS, 1874-1911 'Afton, Arild'. Signerad. Utförd 1905. Duk, 86x63. Litt: Nils Göran Sandblad, Anders Trulson, Lund 1944, Katalog nr 151. Utställd: Minnesutställningen över Anders Trulson, Malmö Museum 1941, nr 72

    Crafoord Auktioner
  • - ANDERS TRULSON 1874-1911 Mårtenstorget med
    Nov. 26, 2009

    - ANDERS TRULSON 1874-1911 Mårtenstorget med

    - ANDERS TRULSON 1874-1911 Mårtenstorget med Schlyterska gården i Lund Signerad Anders Trulson 1902. Olja på duk, 57 x 67 cm. Figurerna är professorns två barn, Ebba och Lisa samt hans syster Helesine Ljunggren PROVENIENS: Förste bibliotekarien E. Ljunggr

    Stockholms Auktionsverket
  • Anders Trulson, akvarell, bymotiv, 29X49.
    Nov. 07, 2009

    Anders Trulson, akvarell, bymotiv, 29X49.

    Crafoord Auktioner
  • TRULSON, ANDERS, 1874-1911 Motiv från Marina di
    Apr. 25, 2009

    TRULSON, ANDERS, 1874-1911 Motiv från Marina di

    Est: - kr2,000

    TRULSON, ANDERS, 1874-1911 Motiv från Marina di Pisa. Pannå, 27x36. Litt: Nils Gösta Sandblad, Anders Trulson, Lund 1944, avbildad s 391 (pl 284), beskriven s 389. Bok medföljer. Ur texten: 'Förnyelsen märks minst i den av skisserna som man vill sätta först i raden -Från Marina di Pisa-. Den hör istället till Anders Trulsons mjukaste och känsligaste valörmåleri. Mellan stammarna i pinjeskogens bryn ser konstnären ut över fälten mot byns grå hus under röda tegeltak, där de ligga i det gråblå och blekvioletta ljuset'.

    Crafoord Auktioner
  • Anders Trulson, olja, kyrkointeriör, 45X34.
    Feb. 02, 2008

    Anders Trulson, olja, kyrkointeriör, 45X34.

    Crafoord Auktioner