Ulf Trotzig Sold at Auction Prices

    • Ulf TROTZIG (1925) Composition Huile sur toile signée en bas à gauche 82 x
      Aug. 20, 2019

      Ulf TROTZIG (1925) Composition Huile sur toile signée en bas à gauche 82 x

      Est: €1,200 - €1,500

      Ulf TROTZIG (1925) Composition Huile sur toile signée en bas à gauche 82 x 100 cm

      Tradart Deauville
    • 1967 Trotzig Cover of #6 of The Situationalist Times: International Parisian Edition Lithograph
      Jan. 17, 2015

      1967 Trotzig Cover of #6 of The Situationalist Times: International Parisian Edition Lithograph

      Est: $250 - $350

      Artist Name: Trotzig, Ulf Title: Cover of #6 of The Situationalist Times: International Parisian Edition Medium: Lithograph Edition Size: 2500 Year: 1967 Paper Size: 10.75 x 17 inches Image Size: 10.75 x 17 inches Condition: A: Mint Notes: Derives from a publication of 33 original lithographs in four colors, all completed for the final (6th) edition of The Situationalist Times: International Parisian Edition, produced in the spring and autumn of 1967. Artists of thes two movements, CoBrA and Figuration Narrative, make up the bulk of the contributors to this 6th and last issue. Jacqueline de Jong was editor and publisher of The Situationist Times. A total of six issues were published: Issue 1 in May of 1962, and the final issue in December of 1967. Commissioned by "Rhodos-International Science Publishers, Denmark. Printed by Clot, Bramsen et Georges, by artists sympathetic to Situationism. It is notable that none of the Gruppe Spur artists are featured.

      DUMBO Auctions
    • ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Komposition i
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Komposition i

      ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Komposition i svart och gult Signerad Bladstorlek 33 x 72 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Abstrakt
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Abstrakt

      ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Abstrakt komposition i svart och blått Signerad och daterad -61 48 x 62 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Blandteknik Abstrakt komposition i svart och gult Signerad och daterad -61 48 x 62 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925, TRE STYCKEN Blandteknik
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925, TRE STYCKEN Blandteknik

      ULF TROTZIG, f 1925, TRE STYCKEN Blandteknik Komposition i svart med accentfärg Signerade, en daterad -62 24 x 32, 24 x 32 och 22 x 24 cm Ej examinerade ur ram (3) Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Akvarell Abstrakt komposition
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Akvarell Abstrakt komposition

      ULF TROTZIG, f 1925 Akvarell Abstrakt komposition i rött och gult Signerad och daterad -62 46 x 60 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f.1925, NIO STYCKEN Akvareller
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f.1925, NIO STYCKEN Akvareller

      ULF TROTZIG, f.1925, NIO STYCKEN Akvareller Kompositioner i svart och färger 12 x 15.5 cm Ej examinerade ur ram (9) Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Komposition
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Komposition

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Komposition i grått och gult Monogramsignerad och daterad -56 71 x 93 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Abstrakt
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Abstrakt

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Abstrakt landskap i färger Signerad 73 x 92 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Komposition i grått Signerad a tergo 89 x 116 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk "Havsbild
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk "Havsbild

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk "Havsbild I" Monogramsignerad 42 x 27 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Komposition i blått Monogramsignerad 60 x 67 cm Tryckmärke Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk
      May. 11, 2013

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk

      ULF TROTZIG, f 1925 Oljemålning på duk Modernistisk komposition i färgplan Monogramsignerad 97 x 152 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Ulf TROTZIG [suédois] (né en 1925) Composition
      Jun. 13, 2012

      Ulf TROTZIG [suédois] (né en 1925) Composition

      Est: €2,000 - €3,000

      Ulf TROTZIG [suédois] (né en 1925) Composition abstraite, vers 1958 Huile sur toile. Signé en bas vers la gauche. H: 80 x 100 cm

    • Ulf Trotzig, färglitografier, tre st, 40X29cm.
      Sep. 10, 2011

      Ulf Trotzig, färglitografier, tre st, 40X29cm.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig Född 1925. Nature morte med citron.
      Aug. 29, 2011

      Ulf Trotzig Född 1925. Nature morte med citron.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Ulf Trotzig, färglitografi, 64/285, 1967, 40X57
      Apr. 09, 2011

      Ulf Trotzig, färglitografi, 64/285, 1967, 40X57

      Ulf Trotzig, färglitografi, 64/285, 1967, 40X57 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, litografi, 294/750, 40X58 cm.
      Mar. 26, 2011

      Ulf Trotzig, litografi, 294/750, 40X58 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, olja, 16X16 cm.
      Feb. 12, 2011

      Ulf Trotzig, olja, 16X16 cm.

      Ulf Trotzig, olja, 16X16 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, litografi, 30X39.
      Jan. 29, 2011

      Ulf Trotzig, litografi, 30X39.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, silkscreen på laminat, 36X51.
      Jan. 29, 2011

      Ulf Trotzig, silkscreen på laminat, 36X51.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, etsning, 44X30 och litografi, 24X30.
      Jan. 15, 2011

      Ulf Trotzig, etsning, 44X30 och litografi, 24X30.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, litografi, 30X40.
      Jan. 15, 2011

      Ulf Trotzig, litografi, 30X40.

      Crafoord Auktioner
    • ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Olja på duk, 33,5 x
      Oct. 27, 2010

      ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Olja på duk, 33,5 x

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Olja på duk, 33,5 x 44 cm. Utförd 1975 PROVENIENS Galerie Aveny, Göteborg 1975

      Stockholms Auktionsverket
    • ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Signerad och daterad
      Oct. 27, 2010

      ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Signerad och daterad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ULF TROTZIG född 1925 Virvlar Signerad och daterad på baksidan Trotzig -68. Olja på duk, 97,5 x 129 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären 30 april 1969

      Stockholms Auktionsverket
    • Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign EA,
      Aug. 28, 2010

      Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign EA,

      Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition, sign EA, 68 x 61 cm

      Hallands Auktionsverk
    • Trotzig, Ulf, färglito, komposition, sign, dat 67
      Apr. 29, 2010

      Trotzig, Ulf, färglito, komposition, sign, dat 67

      Trotzig, Ulf, färglito, komposition, sign, dat 67 o numr 158/750, 40 x 57 cm

      Hallands Auktionsverk
      Mar. 25, 2010

      Hallands Auktionsverk
      Feb. 25, 2010

      Hallands Auktionsverk
    • ULF TROTZIG född 1925 Landskap Signerad Trotzig.
      Oct. 27, 2009

      ULF TROTZIG född 1925 Landskap Signerad Trotzig.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ULF TROTZIG född 1925 Landskap Signerad Trotzig. Akvarell och pastell på papper, 55 x 75 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ulf Trotzig, färgetsning, 60X35.
      Aug. 11, 2009

      Ulf Trotzig, färgetsning, 60X35.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, etsning, 50X60.
      Aug. 11, 2009

      Ulf Trotzig, etsning, 50X60.

      Ulf Trotzig, etsning, 50X60.

      Crafoord Auktioner
    • Ulf Trotzig, litografier, 2 st.
      May. 12, 2009

      Ulf Trotzig, litografier, 2 st.

      Crafoord Auktioner
    • ULF TROTZIG född 1925 Blomning Signerad Trotzig.
      Apr. 28, 2009

      ULF TROTZIG född 1925 Blomning Signerad Trotzig.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ULF TROTZIG född 1925 Blomning Signerad Trotzig. Olja på duk, 92 x 73 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • TROTZIG, ULF, född 1925 'I bokskogen'. Signerad.
      Apr. 25, 2009

      TROTZIG, ULF, född 1925 'I bokskogen'. Signerad.

      Est: - kr2,000

      TROTZIG, ULF, född 1925 'I bokskogen'. Signerad. Duk, 33x24. (D).

      Crafoord Auktioner
    • TROTZIG, ULF, född 1925 Utan titel. Signerad.
      Apr. 25, 2009

      TROTZIG, ULF, född 1925 Utan titel. Signerad.

      Est: - kr6,000

      TROTZIG, ULF, född 1925 Utan titel. Signerad. Utförd vid 1980-talets början. Duk, 65x80. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Paintings : ULF TROTZIG Utan titel (d)
      Dec. 16, 2008

      Paintings : ULF TROTZIG Utan titel (d)

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Bukowskis
    • Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition i rött,
      Mar. 27, 2008

      Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition i rött,

      Trotzig, Ulf, färgetsning, komposition i rött, sign o numr 51/100, 18 x 15 cm

      Hallands Auktionsverk
    • ULF TROTZIG Utan titel (d) Department: Paintings
      Mar. 04, 2008

      ULF TROTZIG Utan titel (d) Department: Paintings

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Bukowskis
    • Ulf Trotzig, färgetsning, 24x29 cm + oinramad dito
      Jan. 05, 2008

      Ulf Trotzig, färgetsning, 24x29 cm + oinramad dito

      Crafoord Auktioner