Gunnar Torhamn Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • GUNNAR TORHAMN, 1894-1965 Picknick. Signerad. Olja
    May. 18, 2013

    GUNNAR TORHAMN, 1894-1965 Picknick. Signerad. Olja

    Est: - kr10,000

    GUNNAR TORHAMN, 1894-1965 Picknick. Signerad. Olja på pannå, 60x73 cm. (D).

    Crafoord Auktioner
  • Gunnar Torhamn, Fiskeläge - Blekinge skärgård
    Apr. 25, 2013

    Gunnar Torhamn, Fiskeläge - Blekinge skärgård

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Gunnar Torhamn, Fiskeläge - Blekinge skärgård GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge - Blekinge skärgård Signerad Torhamn. Olja på pannå, 60 x 73 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Gunnar Torhamn 1894-1965. Kvinnor i landskap.
    Oct. 09, 2012

    Gunnar Torhamn 1894-1965. Kvinnor i landskap.

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Auktionskammare Uppsala
  • D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad
    Apr. 13, 2011

    D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad Torhamn. Olja på pannå, 49 x 64 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fiskeläge. Signerad.
    Nov. 20, 2010

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fiskeläge. Signerad.

    Est: - kr870

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fiskeläge. Signerad. Pannå, 38x45. (D).

    Crafoord Auktioner
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad
    Oct. 28, 2010

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge Signerad Torhamn. Olja på pannå, 46 x 55 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fångsten visas upp,
    May. 08, 2010

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fångsten visas upp,

    Est: - kr12,000

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 Fångsten visas upp, motiv från Blekinge skärgård. Signerad. Pannå, 60x72. (D).

    Crafoord Auktioner
  • D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge - Blekinge
    May. 06, 2010

    D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge - Blekinge

    Est: kr15,000 - kr18,000

    D - GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskeläge - Blekinge skärgård Signerad Torhamn. Olja på pannå, 46 x 55 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Gunnar Torhamn 1894-1965. Fiskarbefolkning.
    Jan. 25, 2010

    Gunnar Torhamn 1894-1965. Fiskarbefolkning.

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Gunnar Torhamn 1894-1965. Fiskarbefolkning. Signerad Torhamn. Olja på pannå, 37 x 45.

    Auktionskammare Uppsala
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskare på Ungskär
    Oct. 29, 2009

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskare på Ungskär

    Est: kr30,000 - kr35,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Fiskare på Ungskär Blekinge skärgård Signerad Torhamn. Olja på pannå, 60 x 73 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 'Hovs Hallar'.
    Apr. 25, 2009

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 'Hovs Hallar'.

    Est: - kr1,000

    TORHAMN, GUNNAR, 1894-1965 'Hovs Hallar'. Signerad. Pannå, 18x21. (D).

    Crafoord Auktioner
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 interiör fönsterutsikt
    Apr. 24, 2008

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 interiör fönsterutsikt

    Est: kr15,000 - kr18,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 interiör fönsterutsikt mot hamnen signerad Torhamn. Olja på pannå, 38 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 lasten lossas motiv från
    Apr. 24, 2008

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 lasten lossas motiv från

    Est: kr12,000 - kr15,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 lasten lossas motiv från Blekinge skärgård signerad Torhamn. Olja på pannå, 54 x 65 cm. pROVENIENS: Inköpt på Berndts Konst & Ramar, Vetlanda 1963

    Stockholms Auktionsverket
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 näten vittjas signerad
    Apr. 24, 2008

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 näten vittjas signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 näten vittjas signerad Torhamn. Olja på pannå, 49 x 60 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Morgontoilette Signerad
    Nov. 01, 2007

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Morgontoilette Signerad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    GUNNAR TORHAMN 1894-1965 Morgontoilette Signerad Torhamn. Olja pa duk, 82 x 101cm. Morgontoilette or en klassicistisk malning, beSjolad av bade David och Ingres. Egentligen or den klassiska realismen en antimonumental stil. Men i detta fall or det en i sanning monumental malare som varit i verksamhet. Gunnar Torhamn or kanske mest KOn...

    Stockholms Auktionsverket