Oskar Törnå Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • OSCAR TÖRNA (SWEDISH, 1842-1894) Wooded landscape with figure oil on canvas
      Jul. 14, 2022

      OSCAR TÖRNA (SWEDISH, 1842-1894) Wooded landscape with figure oil on canvas

      Est: £1,500 - £2,500

    • Oscar Torna, France, Sweden (1842-1894)
      May. 01, 2021

      Oscar Torna, France, Sweden (1842-1894)

      Oscar Torna, France, Sweden (1842-1894), Oil on canvas painting of a winter scene with people skating/ sledding on a local stream, 12" x 16" sight, appears to be the original gold gessoed molded frame (gold losses), signed lower right, "Oscar Torna, 1869", canvas has been lined.

      The Cobbs
    • TÖRNA, OSCAR EMIL: Sommerlandschaft am Seeufer.
      Nov. 06, 2020

      TÖRNA, OSCAR EMIL: Sommerlandschaft am Seeufer.

      Est: CHF1,300 - CHF2,000

      TÖRNA, OSCAR EMIL (Kättilstad 1842 - 1894 Stockholm) : Sommerlandschaft am Seeufer; Öl auf Leinwand; 43,5x70,5 cm; sig. u.l.

    • Oscar Törnå
      Aug. 27, 2013

      Oscar Törnå

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Oscar Törnå 1842-1894. Ljusterö aug 1892. Signerad och daterad Oscar Törnå Ljusterö aug 1892. Olja på duk, 46 x 74.

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR TÖRNÅ (1842-1894) Tuschteckning. Landskap
      Mar. 12, 2013

      OSCAR TÖRNÅ (1842-1894) Tuschteckning. Landskap

      OSCAR TÖRNÅ (1842-1894) Tuschteckning. Landskap med vadarfågel vid vattenbryn. 15x24.

      Skanes Action House
    • Oscar Törnå 1842-1894. Landskap med räv. Signerad
      Jan. 30, 2012

      Oscar Törnå 1842-1894. Landskap med räv. Signerad

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Oscar Törnå 1842-1894. "Motiv från Finspång".
      Jan. 31, 2011

      Oscar Törnå 1842-1894. "Motiv från Finspång".

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Månsken över kustlandskap
      Dec. 08, 2010

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Månsken över kustlandskap

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Månsken över kustlandskap Signerad och daterad Oscar Törnå 1882. Olja på duk, 76 x 55,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarlandskap Signerad
      Dec. 08, 2010

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarlandskap Signerad

      Est: kr70,000 - kr80,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarlandskap Signerad O.Törnå. Olja på duk, 116 x 82 cm. Sale room notice Utrop/estimate: 70-80.000 kr

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarmotiv från Medevi
      Jun. 03, 2010

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarmotiv från Medevi

      Est: kr30,000 - kr40,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Sommarmotiv från Medevi brunn Signerad och daterad Oscar Törnå 1888 (fr: Medevi). Olja på duk, 73 x 104,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Parklandskap med figurer och
      Jun. 03, 2010

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Parklandskap med figurer och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Parklandskap med figurer och blommande träd Signerad och daterad Oscar Törnå Hamra maj 1879. Olja på duk, 46 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med vatten -
      Nov. 26, 2009

      - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med vatten -

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med vatten - månsken Signerad och daterad Oscar Törnå 1879. Olja på duk, 24 x 32 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Lanskapsvy med flicka i
      Nov. 26, 2009

      - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Lanskapsvy med flicka i

      Est: kr25,000 - kr30,000

      - OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Lanskapsvy med flicka i skogsbacke - sommar Signerad och daterad Oscar Törnå -71. Olja på duk, 82 x 119 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • Oscar Törnå 1842-1894. Vårlandskap med björkar.
      Dec. 02, 2008

      Oscar Törnå 1842-1894. Vårlandskap med björkar.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Oscar Törnå 1842-1894. Vårlandskap med björkar. Signerad Oscar Törnå. Olja på pannå, 32 x 23. Originalram.

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Stockholms inlopp Signerad
      Nov. 27, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Stockholms inlopp Signerad

      Est: kr1,575 - kr1,900

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Stockholms inlopp Signerad och daterad Oscar Törnå 1884. Olja på duk, 48 x 69 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap i aftonskymning
      Nov. 27, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap i aftonskymning

      Est: kr2,100 - kr2,600

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap i aftonskymning Signerad och daterad Oscar Törnå Paris 1878. Olja på duk, 54 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med flicka Signerad
      Nov. 27, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med flicka Signerad

      Est: kr1,050 - kr1,250

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Landskap med flicka Signerad och daterad Oscar Törnå -72. Olja på duk, 46 x 37 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Vinterbild från allén vid
      May. 29, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Vinterbild från allén vid

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Vinterbild från allén vid Schedevi slott Östergötland Signerad och daterad Oscar Törnå Schedevi Februari 1880. Olja på duk, 37 x 41 cm. Baksidan med interiör från konstnärens ateljé

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Kustlandskap med hästskjuts
      May. 29, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Kustlandskap med hästskjuts

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Kustlandskap med hästskjuts sannolikt motiv från Ljusterö med Saxarfjärden i fonden Signerad och daterad Oscar Törnå 1886. Olja på duk, 45,5 x 69,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Franskt sjölandskap i
      May. 29, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Franskt sjölandskap i

      Est: kr18,000 - kr20,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Franskt sjölandskap i månsken Signerad och daterad Oscar Törnå Paris 1876. Olja på pannå, 22 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Höstskörd Signerad och
      May. 29, 2008

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Höstskörd Signerad och

      Est: kr10,000 - kr15,000

      OSCAR TÖRNÅ 1842-1894 Höstskörd Signerad och daterad Oscar Törnå Ljusterö 1881. Olja på duk, 44 x 79 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Oscar Törnå 1842-1894. Jägare i skogslandskap.
      Feb. 25, 2008

      Oscar Törnå 1842-1894. Jägare i skogslandskap.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Oscar Törnå 1842-1894. Jägare i skogslandskap. Signerad och daterad Oscar Törnå -67. Olja på duk, 55 x 76. Krackelyrer, smärre färgbortfall.

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR TORNa 1842-1894 Franskt flodlandskap med
      Nov. 29, 2007

      OSCAR TORNa 1842-1894 Franskt flodlandskap med

      Est: kr10,000 - kr15,000

      OSCAR TORNa 1842-1894 Franskt flodlandskap med figurer Signerad och daterad Oscar Trna 1879. Olja pa panna, 12,5 x 20,6 cm. Frankrike betecknade Trnas storhetstid. Han frstod att knsligt aterge lvverkets ljusspel, grnskans frgbrus och flodstrndernas skimmer ver vassen. I de sma studierna, ofta med hstgrnskans mttade frg so...

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TORNa 1842-1894 Hstskrd Signerad och daterad
      Nov. 29, 2007

      OSCAR TORNa 1842-1894 Hstskrd Signerad och daterad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      OSCAR TORNa 1842-1894 Hstskrd Signerad och daterad Oscar Trna Ljuster 1881. Olja pa duk, 44 x 79 cm. kolla varifran motivet r hmtat!

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TORNa 1842-1894 Aftonmotiv fran Forsastrm
      Nov. 29, 2007

      OSCAR TORNa 1842-1894 Aftonmotiv fran Forsastrm

      Est: kr60,000 - kr80,000

      OSCAR TORNa 1842-1894 Aftonmotiv fran Forsastrm Signerad och daterad Oscar Trna Forsastrm Aug. 1880. Olja pa duk, 48 x 75 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TORNa 1842-1894 Stadsbild fran
      Nov. 29, 2007

      OSCAR TORNa 1842-1894 Stadsbild fran

      Est: kr30,000 - kr40,000

      OSCAR TORNa 1842-1894 Stadsbild fran Grez-Sur-Loing Signerad och daterad Oscar Trna Grez-Sur-Loing. Sept 1876. Olja pa duk, 64,5 x 91 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR TÖRNA, SWEDISH 1842-1894
      Mar. 09, 2005

      OSCAR TÖRNA, SWEDISH 1842-1894

      Est: £1,500 - £2,000

      signed and dated 1873 oil on canvas