Johann David Swartz Sold at Auction Prices

  • Johan David Schwartz 1678-1729. Kopia efter. "Carl
    Aug. 29, 2011

    Johan David Schwartz 1678-1729. Kopia efter. "Carl

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, tillskriven JOHAN
    Jun. 03, 2010

    JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, tillskriven JOHAN

    Est: kr40,000 - kr50,000

    JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, tillskriven JOHAN DAVID SWARTZ 1678-1729 Porträtt av kammarherre adelsmannen Hans Hierta (1688-1754) iklädd rustning behängd med svärdsorden och pälsbrämad mantel samt hans maka friherrinnan Catharina Cederström (1708-1791) iklädd blå klänning och röd mantel 2 st midjebilder Damporträttet signerat p...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN DAVID SWARTZ hans efterföljare, 1700-tal
    Nov. 27, 2008

    JOHAN DAVID SWARTZ hans efterföljare, 1700-tal

    Est: kr4,200 - kr5,200

    JOHAN DAVID SWARTZ hans efterföljare, 1700-tal Porträtt av kung Stanislas Leszczynski (1677-1766) iklädd harnesk och hermelinbrämad mantel midjebild Olja på duk, 82,5 x 68 cm. Skulpterad och bronserad ram krönt med kunglig krona samt svärd och spira Avbildad som kung av Polen under den första regeringsperioden 1704-1709

    Stockholms Auktionsverket