Willy Ströminger Sold at Auction Prices

b. 1902 - d. 1985

    • Willy Ströminger (1902-1985)
      Mar. 12, 2020

      Willy Ströminger (1902-1985)

      TROJICE FOTOGRAFIÍ SKUPINY SINGER MIDGETS 20. léta 20. stol. Tři černobílé bromostříbrné fotografie na lesklém, resp. matném papíru, původní autorské zvětšeniny. Dvojice s obdobnými rozměry 167x229 mm (174x236 mm) a 192x246 mm. Třetí fotografie recto vlevo dole značka ateliéru "Apeda N. Y.". Versa značena autorskými razítky (dvojice), poslední kus razítkem s názvem skupiny a přípisem tužkou: "Mizzi Vašek / New York 30/1. 1915.". Stav A-B. U třetí fotografie lehce pokrčené rohy a při horním okraji vpich od špendlíku. Apeda - americké fotografické studio se sídlem v New Yorku, založené roku 1906 Alexanderem W. Dreyfoosem a Henry Obstfieldem. Zabývalo se jak fotografováním originálních portrétů, tak i reprodukcí fotografií bez autorských práv od jiných fotografů pod vlastním obchodním názvem. Hlavním fotografem byl A. W. Dreyfoos (1877-1952). Studio fungovalo do 20. let 20. stol. The Singer Midgets - vaudevillová skupina 1. poloviny 20. století, jejímž manažerem byl americký zábavní podnikatel, vídeňský rodák Leopold von Singer (1877-1951). Soubor byl evropského původu a sdružoval umělce trpasličího vzrůstu, kteří vystupovali v cirkusech a na karnevalech jako zpěváci, tanečníci, zápasníci i akrobati. Po vypuknutí 1. světové války odcestovali do Spojených států, kde setrvali až do rozpuštění skupiny v polovině 40. let. Willy (Vilém) Ströminger - pražský zakázkový portrétní fotograf, předseda Svazu československých fotografů a příležitostný herec v němých filmech 20. let. Vyučil se u firmy Dítě v roce 1920. Roku 1926 si v Praze na Vinohradech zařídil ateliér S-Foto Ströminger, později sídlil na Francouzské třídě. Ve 20.–40. letech portrétoval většinu tehdejších významných herců (O. Nový, V. Burian, A. Mandlová...). Spolupracoval s Filmovými ateliéry AB Barrandov a především s režisérem K. Lamačem, s většinou tehd. novin a časopisů (Pestrý týden, Pražský ilustrovaný zpravodaj...). Jako jeden z prvních fotografů se věnoval dokumentaci natáčení filmů, pořizoval reklamní snímky a propagační portréty. THREE PHOTOGRAPHS OF THE SINGER MIDGETS TROUPE 1920`s Three vintage gelatin silver prints on ferrotyped, resp. matte paper. Two with similar size 167x229 mm (174x236 mm) and 192x246 mm. Third photograph marked lower left on the recto "Apeda N. Y.". Two photographs with copyright credit stamps on the verso, third with a stamp with the name of the troupe and annotation in pencil: "Mizzi Vašek / New York 30/1. 1915.". Third photograph has slightly creased corners and a pin hole by the upper edge. DREI FOTOGRAFIEN DER GRUPPE SINGER MIDGETS 1920s Drei Silbergelatineabzüge auf Glanz-, bzw. Mattpapier, vintage. Zwei mit ähnlichen Abmessungen 167x229 mm (174x236 mm) und 192x246 mm. Dritte Fotografie recto links unten Marke des Ateliers "Apeda N. Y.". Versa mit Künstlerstempels (Paar), letztes St. gestempelt mit Name der Gruppe und Zuschrift in Bleistift: "Mizzi Vašek / New York 30/1. 1915.". Dritte Fotografie mit leicht gefalteten Ecken und am Oberrand ein Nadelstich.

      Auction House Zezula