Johann Joachim Streng Sold at Auction Prices

Portrait painter, Painter, Sculptor, Miniature painter

  • Johan Joachim Streng Vänligen observera att
    Jun. 03, 2008

    Johan Joachim Streng Vänligen observera att

    Est: kr400,000 - kr500,000

    Johan Joachim Streng Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. 1707-1763. Tillskrivna. Efter Antoine Pesne. Porträtt - Konung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika. Olja på duk, ett par. 146 x 113 respektive 145 x 111. Uppfordrade, smärre retuscher.

    Auktionskammare Uppsala
  • STRENG, JOHAN, JOACHIM, 1703-1763 Porträtt av
    Apr. 26, 2008

    STRENG, JOHAN, JOACHIM, 1703-1763 Porträtt av

    STRENG, JOHAN, JOACHIM, 1703-1763 Porträtt av Biskopen Pehr Skyllberg i Skara (1669-1743, Biskop 1736) och hans hustru Margareta Carlsdotter. Signerade á tergo mannen målad af Streng och hustrun Joh. Streng Pnx 1733. Duk, 74x59. Fuktskador. Kvinnoporträttet med färgbortfall. Proveniens: Familjen af Forselles, Ekensbergs säteri, Enhörna. Skyllberg var i sin barndom nära att bli dödad av en genom ett åskslag nedstörtad skorsten, under vars grus han framgrävdes av föräldrarna. 12000 (€1,280)

    Crafoord Auktioner