Jeppe Sonne Sold at Auction Prices

copperplate engraver

    • Jørgen Sonne (1801-1890): Søndag morgen. En familie i begreb med at tage til kirke
      Nov. 07, 2015

      Jørgen Sonne (1801-1890): Søndag morgen. En familie i begreb med at tage til kirke

      Est: kr100,000 - kr120,000

      Sign. J. Sonne 1854. Olie på lærred, 80 x 122 cm. "Ved årerne sidder ægtemanden. Han banker en åregaffel på plads med en sten. Hustruen står endnu op med det mindste barn, som ifølge titlen på en senere gentagelse af maleriet, skal døbes. I båden sidder bedsteforældrene med et andet barn, der er optaget af det familieliv, som udspilles i andeflokken på vandet. Alle er iført smukke dragter, der viser deres tilhørsforhold til landbefolkningen" Maleriet er typisk for de nationalromantiske folkelivsskildringer, som Sonne, i traditionen fra den indflydelsesrige kunsthistoriker N.L. Høyen, dyrkede og er en variation over temaet i Sonnes medlemsstykke til Akademiet med samme titel malet i 1845.

      Auktionshuset.com
    • Jørgen Sonne: Nuns walking in a cloister garden in Rome.
      May. 31, 2010

      Jørgen Sonne: Nuns walking in a cloister garden in Rome.

      Est: kr50,000 - kr75,000

      "Nonner spadsere i Klosterhaven. Rom". Nuns walking in a cloister garden in Rome. Signed and dated I. Sonne 1866. Oil on canvas. 84 x 94 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers