Kjartan Slettemark Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, Mixed media Artist

    • Kjartan Slettemark, Komposisjon
      Dec. 14, 2022

      Kjartan Slettemark, Komposisjon

      Est: kr40,000 -

      Signert nede på midten: Kjartan Slettemark

      Grev Wedels Plass Auksjoner
    • Kjartan SLETTEMARK
      May. 28, 2020

      Kjartan SLETTEMARK

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Kjartan SLETTEMARK (1932-2008) Opl. "Figurkomposisjon", sign. (70x50cm)

      Christiania Auksjoner
    • Kjartan Slettemark, Glödlampa
      Nov. 13, 2012

      Kjartan Slettemark, Glödlampa

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Kjartan Slettemark, Glödlampa KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Glödlampa Signerad Kj Artan. Plast, betong, diverse material, höjd 23 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Kjartan Slettemark, Tekanna
      Nov. 13, 2012

      Kjartan Slettemark, Tekanna

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Kjartan Slettemark, Tekanna KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Tekanna Signerad och daterad Kj Artan -90. Porslin, plast, diverse material, höjd 47 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Kjartan Slettemark, Nixon Visions KJARTAN
      Sep. 19, 2012

      Kjartan Slettemark, Nixon Visions KJARTAN

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Kjartan Slettemark, Nixon Visions KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Visions - Gevalia dricks mest Färgoffset, 1971, signerad och daterad Kjartan -71 S. 69 x 49 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • Kjartan Slettemark, Nixon-collage
      May. 22, 2012

      Kjartan Slettemark, Nixon-collage

      Est: kr40,000 - kr60,000

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Objekt - Ansikte
      Sep. 21, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Objekt - Ansikte

      Est: kr3,000 - kr4,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Objekt - Ansikte Signerad Kjartan. Bemålad formpressad plast, 50 x 50 cm. UTSTÄLLD: Utsökta kroppar, Smålands Konstarkiv, Värnamo 1990

      Stockholms Auktionsverket
    • Kjartan Slettemark 1932-2008. Komposition.
      Aug. 29, 2011

      Kjartan Slettemark 1932-2008. Komposition.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr6,000 - kr8,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Visions - Gevalia dricks mest Färgoffset, 1971, signerad och daterad Kjartan -71. S. 69 x 49 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr6,000 - kr8,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Vision Färgoffset, 1971, signerad och numrerad Kjartan 16/100. S. 47,5 x 65,5 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel Signerad
      May. 05, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel Signerad K. Slettemark. Blandteknik i relief, 48 x 54 cm. PROVENIENS: Familjen Vikströms samlingar, gåva/inköpt direkt från konstnären

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-200 Interiör Signerad och
      May. 05, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-200 Interiör Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-200 Interiör Signerad och daterad Kjartan 1962. Olja på duk, 89 x 116 cm. PROVENIENS: Familjen Vikströms samlingar, gåva/inköpt direkt från konstnären

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Woodstock Gallery
      May. 05, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Woodstock Gallery

      Est: kr6,000 - kr8,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Woodstock Gallery Signerad och daterad KS 1965 samt Kjartan. Blandteknik/collage samt silkscreen, vardera 44 x 31 cm. Förlaga och affisch för Kjartan Slettemarks första separatutställning på Woodstock Gallery i London 1965. PROVENIENS: Familjen Vikströms samlingar, gåva/inköpt direkt från konstnären

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Hög partiet -
      May. 05, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Hög partiet -

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2009 Hög partiet - Porträtt av högerpartiets ledare Yngve Holmberg Signerat Kjartan S. Kolorerat silkscreen, 69,5 x 49,5 cm. PROVENIENS: Familjen Vikströms samlingar, gåva/inköpt direkt från konstnären

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Hed Signerad och
      May. 05, 2011

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Hed Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Hed Signerad och daterad på baksidan Kjartan Slettemark 1964. Emaljmålning, 60 x 75 cm. Utförd på Gustavsberg PROVENIENS: Familjen Vikströms samlingar, gåva/inköpt direkt från konstnären Sale room notice bilden upp och ner photo uppside down

      Stockholms Auktionsverket
    • SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Lövefann på
      Mar. 21, 2011

      SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Lövefann på

      Est: - kr1,000

      SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Lövefann på militart område, signerad och daterad på baksidan med dedikation Kjartan 1979, C-print, 46x45,5

      Stockholms Auktionsverket
    • SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Oslo signerad och
      Mar. 21, 2011

      SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Oslo signerad och

      Est: - kr2,000

      SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Oslo signerad och daterad Kjartan 1979, C-print, 47x46,5

      Stockholms Auktionsverket
      Mar. 21, 2011

      Est: - kr2,000

      SLETTEMARK, Kjartan (1932-2008): Lövefann på militart område, signerad och daterad Kjartan 1979, C-print, 47x 46

      Stockholms Auktionsverket
    • Kjartan Slettemark 1932-2008. "Svart bukett".
      Jan. 25, 2010

      Kjartan Slettemark 1932-2008. "Svart bukett".

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Kjartan Slettemark 1932-2008. "Svart bukett". Signerad och daterad K Slettemark 63. Akvarell, 60 x 46.

      Auktionskammare Uppsala
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Kjartan Slettemark
      Oct. 27, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Kjartan Slettemark

      Est: kr8,000 - kr10,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Kjartan Slettemark Signerad Kjartan -88. Blandteknik monterad i plexi, 81 x 63 cm. PROVENIENS: Inköpt på Galleri Göran Engström, Stockholm 1988

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Signerad och
      Oct. 27, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Signerad och

      Est: kr350,000 - kr400,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Nixon Signerad och daterad Kjartan 72-82. Akrylmålning/screen på duk, 275 x 130 cm. PROVENIENS: Galleri Sweger, Stockholm UTSTÄLLD: Haugar Vestfold Konstmuseum, Tönsberg, Norge, 2007 Kjartan Slettemark, denne norsk/svenske konstnär, blev känd för sin politiska konst under 1960- och 1970-talen. Han var ...

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Vacuumikon Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Vacuumikon Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Vacuumikon Signerad Kjartan S. Blandteknik, 47 x 46 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel

      Est: kr15,000 - kr20,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel Blandteknik monterad i plexibox, totalt 69 x 82 x 16,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Sopkonsten Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Sopkonsten Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Sopkonsten Signerad och daterad Kjartan -85. Blandteknik, 47 x 90 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utställningsaffisch
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utställningsaffisch

      Est: kr1,500 - kr2,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utställningsaffisch Signerad Kjartan. Färglitografiskt tryck, 45 x 31 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr3,000 - kr4,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Utan titel Signerad och daterad Kjartan 87. Batiktryck på tyg, 146 x 260 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Landskap Signerad och
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Landskap Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Landskap Signerad och daterad Kjartan S. 1963. Olja på duk, 51,5 x 61,5 cm. Utförd under Slettemarks studier vid Konstakademien i Stockholm för Lennart Rodhe PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gris Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gris Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gris Signerad Kjartan. Objekt inbakade i transparent plast, 12 x 19 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Avtryck Blandteknik,
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Avtryck Blandteknik,

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Avtryck Blandteknik, 46,5 x 46,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Avtryck Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Avtryck Signerad

      Est: kr3,000 - kr4,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Avtryck Signerad Kjartan. Batiktryck på textil, 65 x 63 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gubbe Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gubbe Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gubbe Signerad Kjartan. Objekt inbakade i transparent plast, 22,5 x 15,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gumma Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gumma Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gumma Signerad Kjartan. Objekt inbakade i transparent plast, 22,5 x 15,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Bibeln Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Bibeln Signerad

      Est: kr3,000 - kr4,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Bibeln Signerad Kjartan S. Objekt, 24 x 18 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gevalia dricks mest!
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gevalia dricks mest!

      Est: kr6,000 - kr8,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Gevalia dricks mest! Signerad och daterad Kjartan -71. Färgoffset, 56,5 x 48,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Badande - triptyk
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Badande - triptyk

      Est: kr40,000 - kr50,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Badande - triptyk Signerad och daterad Kjartan 1967. Blandteknik på metallgaller, vardera 125 x 49,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare UTSTÄLLD: Haugar Vestfold Museum, Törnsberg, Norge, 2003-2006

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Collage Signerad och
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Collage Signerad och

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Collage Signerad och daterad Kjartan 85. Plastinbakat collage, 43,5 x 43 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Fru Neptun på väg upp
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Fru Neptun på väg upp

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Fru Neptun på väg upp från "potten" Objekt monterat i plexibox, 54 x 25 x 25,5 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr4,000 - kr6,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 Collage Signerad och daterad Kjartan 88-90. Plastinbakat collage med relief, 42 x 43 cm. PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 IDIOT-kortet Signerad
      Apr. 29, 2009

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 IDIOT-kortet Signerad

      Est: kr80,000 - kr100,000

      KJARTAN SLETTEMARK 1932-2008 IDIOT-kortet Signerad och betitlad på baksidan Kjartan. Blandteknik fäst på board, 70 x 100 cm. PROVENIENS Gåva från konstnären till nuvarande ägare UTSTÄLLD Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1975

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon vision Signerad
      Oct. 31, 2008

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon vision Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon vision Signerad och daterad Kjartan -71. Färgoffset, 66 x 48 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon Vision Signerad
      Oct. 31, 2008

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon Vision Signerad

      Est: kr70,000 - kr80,000

      KJARTAN SLETTEMARK född 1932 Nixon Vision Signerad Kjartan. Akryl, 170 x 140 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • KJARTAN SLETTEMARK fodd 1932 Soldat Signerad
      Nov. 02, 2007

      KJARTAN SLETTEMARK fodd 1932 Soldat Signerad

      Est: kr3,000 - kr4,000

      KJARTAN SLETTEMARK fodd 1932 Soldat Signerad Kjartan. Blandteknik, 30 x 24 cm.

      Stockholms Auktionsverket