Arthur Sjögren Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

    • SJÖGREN, ARTHUR (1874-1951), bokkonstnär,
      Jun. 15, 2011

      SJÖGREN, ARTHUR (1874-1951), bokkonstnär,

      Est: kr1,800 - kr2,000

      SJÖGREN, ARTHUR (1874-1951), bokkonstnär, författare. Teckning i tusch och akvarell föreställande bokstaven "L" och "Luntmarkaregatan" samt en bil, signerad AS i vänster hörn. Ca 170x110. På baksidan en handskriven meny. Kartongen delvis bruten i övre del, några småfläckar, baksidan med några fläckar.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sjögren, Arthur (1874-1951), bokkonstnär,
      Jun. 11, 2007

      Sjögren, Arthur (1874-1951), bokkonstnär,

      Sjögren, Arthur (1874-1951), bokkonstnär, författare. 22 monogramsignerade (AS) tuschteckningar i varierande format, monterade på kartong. Enstaka fläckar. Foto. På varje teckning är en titel skriven i blyerts enligt följande: Fiskargossen Togo n:o 1, D:o n:o 2, När sommarens första ros slog ut, Sommarens första ros n:o 3, Höbärgningen, Sädeskornens saga n:o 1, D:o n:o 2, Trollhästen, Trollhästen n:o 3, Sagoberätterskans egen saga n:o 1, D:o n:o 2, Sinbad n:o 1, D:o n:o 2, D:o n:o 3, D:o n:o 4, D:o n:o 5, Sädeskornens saga n:o 3 (slutvignett) Rågen (Första Läseboken), Ett nytt träd i skogen n:o 1 (överstycke), D:o n:o 2, Norrskensprinsessan n:o 1, D:o n:o 2, Skogstjärnen, Stjärnblomma och Måneblek. Sjögren var en av Sveriges mest kända bokillustratörer, bl.a. till Strindbergs Ordalek och småkonst (1905), Antibarbarus (1906) och Sveriges natur (1901). Bland övriga verk kan nämnas illustrationerna till barnböckerna Djur (1904), utgiven i samarbete med A. M. Roos och Bröderna Grimms sagor (1905). Han var även en framstående exlibriskonstnär, och utgivare av den förnämliga Svensk exlibris-tidskrift (1911-17). För övrigt verkade hans som bokhistorisk författare och var under åren 1924-40 föreståndare för samlingen av Stockholmsbilder på Stadsarkivet (från 1934 Stadsmuseet). Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

      Stockholms Auktionsverket