Johan Sevenbom Sold at Auction Prices

Architecture painter, Landscape painter, Painter, Naval painter

    • ATTRIBUÉ À JOHAN SEVENBOM (1721-1784)
      Jun. 12, 2024

      ATTRIBUÉ À JOHAN SEVENBOM (1721-1784)

      Est: €4,000 - €6,000

      ATTRIBUÉ À JOHAN SEVENBOM (1721-1784) LA TEMPÊTE Toile Sans cadre Restaurations anciennes Att. to J. Sevenbom, The storm, canvas, unframed, with restorations 75 x 99 CM – 29,5 x 39 IN.

    • Johan Sevenbom c:a 1721-1784 Italiensk hamnvy med
      Jun. 13, 2013

      Johan Sevenbom c:a 1721-1784 Italiensk hamnvy med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Johan Sevenbom c:a 1721-1784 Italiensk hamnvy med figurer. Olja på duk lagd på pannå, 65 x 89 Oil on canvas laid on panel, 65 x 89 cm. Proveniens: Hovtandläkare Elof Förberg, grundare av Linnésällskapet. Litteratur: Svenska Hem, 1914, sid. 163?178.

      Auktionskammare Uppsala