Ragnar Sandberg Sold at Auction Prices

(born Bohuslan, Sanne, Sweden 1902; died 1972) Swedish painter. Ragnar Sandberg studied at the Valand Academy under the tutelage of Tor Bjurstrom. A member of the Goteborg Colorists, known for their heightened use of color and same educational background, Sandberg had his first exhibition with other Valand pupils in 1927. Also keenly interested in literature, Sandberg considered turning away a painting career and becoming a writer before meeting up with former classmate Ivan Ivarsson, who inspired him to start painting again. His painting style in the 1930s can be described as cheery, bright, and colorful, often depicting spontaneous scenes that capture the immediacy of everyday life. In the 1940s however he introduced grays and muted colors into his palette and created more structured compositions, resulting in paintings of a more restrained nature. In 1947 he moved to Stockholm where he became a professor of drawing and painting at the fine arts academy, and has exhibited in both solo and group exhibitions in London.

Read Full Artist Biography

    • Attributed to Ragnar SANDBERG: "Abstraction"
      Jul. 20, 2024

      Attributed to Ragnar SANDBERG: "Abstraction"

      Attributed to Ragnar SANDBERG (Swedish, 1901-1972): "Abstraction with White Circle". Gouache on paper. Initialed at lower right. Image size: 8 3/8 x 10 7/8 inches. Frame size: 14 1/2 x 17 inches.

      Armstrong Fine Art
    • Ragnar Sandberg, "Kväll" (Evening)
      May. 22, 2018

      Ragnar Sandberg, "Kväll" (Evening)

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Signed RS. Executed 1939. Canvas 31 x 43 cm.

      Bukowskis
    • Ragnar Sandberg, "Östra Hamngatan"
      May. 22, 2018

      Ragnar Sandberg, "Östra Hamngatan"

      Est: kr300,000 - kr350,000

      Signed R.S. and dated -39 in lower left corner. Canvas 52 x 62 cm.

      Bukowskis
    • Ragnar Sandberg, "Landskap, Hanhals"
      May. 22, 2018

      Ragnar Sandberg, "Landskap, Hanhals"

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Signed R.S and dated -39. Canvas 30 x 41 cm.

      Bukowskis
    • Ragnar Sandberg, Soccer players
      May. 22, 2018

      Ragnar Sandberg, Soccer players

      Est: kr200,000 - kr225,000

      Signed R.S and dated -37. Canvas 41.5 x 60 cm.

      Bukowskis
    • Ragnar Sandberg, "Rönnängs brygga"
      May. 22, 2018

      Ragnar Sandberg, "Rönnängs brygga"

      Est: kr175,000 - kr200,000

      Signed R.S and dated -42. Canvas 35.5 x 47.5 cm.

      Bukowskis
    • Ragnar Sandberg, Swedish 1902-1972) Oil on Artist Board, Still Life. Signed lower right (artist mon
      Apr. 04, 2018

      Ragnar Sandberg, Swedish 1902-1972) Oil on Artist Board, Still Life. Signed lower right (artist mon

      Ragnar Sandberg, Swedish 1902-1972) Oil on Artist Board, Still Life. Signed lower right (artist monogram). Very good condition. Measures 13" H, 16" W; frame measures 18-1/4" H, 21-3/4" W. Shipping $125.00 (estimate $1000-$2000)

      Kodner Galleries
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. Embarkering -.
      Jun. 12, 2013

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Embarkering -.

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Embarkering -. Embarkering-På bryggan. Monogramsignerad RS. Olja på duk, 62 x 68. English Text: Signed with monogram RS. Oil on canvas, 62 x 68 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. Nattvandrare-Flanörer i
      Jun. 12, 2013

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Nattvandrare-Flanörer i

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Nattvandrare-Flanörer i Göteborg. Monogramsignerad RS. Olja på duk, 79 x 75. English Text: Signed with monogram RS. Oil on canvas, 79 x 75 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg, Kor vid Hanhals RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Kor vid Hanhals RAGNAR SANDBERG

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Ragnar Sandberg, Kor vid Hanhals RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Kor vid Hanhals Signerad R.S. Olja på duk, 29 x 39 cm. Utförd på 1930-talet PROVENIENS: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, På promenad i staden RAGNAR
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, På promenad i staden RAGNAR

      Est: kr500,000 - kr600,000

      Ragnar Sandberg, På promenad i staden RAGNAR SANDBERG 1902-1972 På promenad i staden Signerad och daterad R.S. -42. Olja på duk, 57 x 60 cm. Ett stadens ljus sprider sig

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Piprökaren RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Piprökaren RAGNAR SANDBERG

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Ragnar Sandberg, Piprökaren RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Piprökaren Signerad R.S. Olja på duk, 27 x 47 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2004, katalognr 650

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Badande RAGNAR SANDBERG 1902-1972
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Badande RAGNAR SANDBERG 1902-1972

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Ragnar Sandberg, Badande RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Badande Monogramsignerad och daterad -68. Olja på duk, 33 x 42 cm. UTSTÄLLD: Ragnar Sandberg, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2002 Ragnar Sandberg, Göteborgs

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Modell RAGNAR SANDBERG 1902-1972
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Modell RAGNAR SANDBERG 1902-1972

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Ragnar Sandberg, Modell RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Modell - Birgit Broms Signerad och daterad R.S. -53. Olja på pannå, 41 x 33 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Landskap med å, Halland RAGNAR
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Landskap med å, Halland RAGNAR

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Ragnar Sandberg, Landskap med å, Halland RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Landskap med å, Halland Signerad och daterad RS -43. Olja på duk , 23 x 51,5 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Två kvinnor på en stig RAGNAR
      Apr. 25, 2013

      Ragnar Sandberg, Två kvinnor på en stig RAGNAR

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Ragnar Sandberg, Två kvinnor på en stig RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Två kvinnor på en stig Signerad och daterad R.S. -45. Olja på duk, 21 x 33 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. Vid brunnen.
      Apr. 09, 2013

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Vid brunnen.

      Est: kr3,500 - kr4,000

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Vid brunnen. Monogramsignerad RS samt dedicerad "Till Tina på födelsedagen". Akvarell, 28 x 42 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. "Gata i Stenungsund".
      Mar. 05, 2013

      Ragnar Sandberg 1902-1972. "Gata i Stenungsund".

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Ragnar Sandberg 1902-1972. "Gata i Stenungsund". Olja på pannå, 32 x 21,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg, Badgäster RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Badgäster RAGNAR SANDBERG

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Ragnar Sandberg, Badgäster RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Badgäster Signerad RS. Även signerad Ragnar Sandberg på lapp på baksidan. Blandteknik på papper, 23 x 29,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, På stranden RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, På stranden RAGNAR SANDBERG

      Est: kr1,800,000 - kr2,000,000

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 24, 2012

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Ragnar Sandberg, Badande RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Badande Signerad och daterad RS -58. Olja på pannå, 27 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Roende sjömän RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Roende sjömän RAGNAR SANDBERG

      Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Badande pojkar vid brygga RAGNAR
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Badande pojkar vid brygga RAGNAR

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Magasin - Slussen RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Magasin - Slussen RAGNAR SANDBERG

      Est: kr60,000 - kr70,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Skuggan på matbordet RAGNAR
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Skuggan på matbordet RAGNAR

      Est: kr800,000 - kr1,000,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Man matar måsar RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Man matar måsar RAGNAR SANDBERG

      Est: kr175,000 - kr225,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Gata i Majorna RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Gata i Majorna RAGNAR SANDBERG

      Est: kr175,000 - kr200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Blått päron RAGNAR SANDBERG
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, Blått päron RAGNAR SANDBERG

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Ragnar Sandberg, Blått päron RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Blått päron Signerad och daterad RS -69. Akvarell på papper, 16 x 23 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Vid
      Oct. 24, 2012

      Ragnar Sandberg, RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Vid

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Ragnar Sandberg, RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Vid trappen Signerad och daterad RS -43. Olja på duk fäst på pannå, 15 x 27 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 24, 2012

      Est: kr45,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. "I stolen".
      Oct. 09, 2012

      Ragnar Sandberg 1902-1972. "I stolen".

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 28, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • SANDBERG, RAGNAR, 1902-1972 Figurer i landskap.
      May. 05, 2012

      SANDBERG, RAGNAR, 1902-1972 Figurer i landskap.

      Est: - kr440

      SANDBERG, RAGNAR, 1902-1972 Figurer i landskap. Akvarell. Monogramsignerad och daterad 1949. 25,5x32,5. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Ragnar Sandberg, Interiör RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Interiör RAGNAR SANDBERG

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Ragnar Sandberg, Interiör RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Interiör Signerad och daterad R.S. -35. Olja på duk, 63 x 76 cm. PROVENIENS Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Hamnbild RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Hamnbild RAGNAR SANDBERG

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Ragnar Sandberg, Hamnbild RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Hamnbild Signerad och daterad R.S. -42. Olja på duk, 19 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Stilleben RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Stilleben RAGNAR SANDBERG

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Ragnar Sandberg, Stilleben RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Stilleben Signerad och daterad R.S. -47. Olja på pannå, 29 x 52 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Lilla Bommen - Roende sjömän
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Lilla Bommen - Roende sjömän

      Ragnar Sandberg, Lilla Bommen - Roende sjömän RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Lilla Bommen - Roende sjömän Signerad R.S samt signerad och daterad med dedikation: "Till Albin Nov -37, Ragnar Sandberg -36." Olja på ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Fält och berg - Slussen RAGNAR
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Fält och berg - Slussen RAGNAR

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Vid köksbordet RAGNAR SANDBERG
      Apr. 25, 2012

      Ragnar Sandberg, Vid köksbordet RAGNAR SANDBERG

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Ragnar Sandberg, Vid köksbordet RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Vid köksbordet Signerad R.S. Olja på papper fäst på pannå, 29 x 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. "Höna".
      Mar. 27, 2012

      Ragnar Sandberg 1902-1972. "Höna".

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg 1902-1972. Nakenstudie.
      Mar. 26, 2012

      Ragnar Sandberg 1902-1972. Nakenstudie.

      Est: kr800 - kr1,200

      Auktionskammare Uppsala
    • Ragnar Sandberg, Nöjespark Loremensa
      Mar. 13, 2012

      Ragnar Sandberg, Nöjespark Loremensa

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Afton i hamn
      Mar. 13, 2012

      Ragnar Sandberg, Afton i hamn

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Ragnar Sandberg, Afton i hamn

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Slättlandskap vid Hanhals
      Mar. 13, 2012

      Ragnar Sandberg, Slättlandskap vid Hanhals

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Ragnar Sandberg, Trädgårdsmöbler
      Mar. 13, 2012

      Ragnar Sandberg, Trädgårdsmöbler

      Est: kr100,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
      Jan. 30, 2012

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Självporträtt Signerad
      Sep. 21, 2011

      RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Självporträtt Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Självporträtt Signerad med monogram R.S. Rödkrita på papper, 39,5 x 28 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Landskap Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Landskap Signerad

      Est: kr175,000 - kr200,000

      D - RAGNAR SANDBERG 1902-1972 Landskap Signerad och daterad R.S. -30. Olja på duk, 83 x 77,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket